İki farklı teknikle kasık fıtığı onarımı yapılan hastalarda fıtıklara özgü yaşam kalitesi değerlendirme anketi (Hernia specific quality of life assessment ınstrument) için Türkçe validasyonu ve kısa form-36 anketi değerlendirilmesi
Turkish validation for hernia specific quality of life assessment instrument and short form-36 evaluation in patients with inguinal hernia repair with tWO different techniques
  1. Tez No: 705085
  2. Yazar: RİFAT MERT GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS DÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kasık fıtıkları karın ön duvarının anterior superior iliak spinalar düzeyinin altında meydana gelen fıtıklardır ve genel cerrahi pratiğinde en sık cerrahi girişim gerektiren hastalıklardan biridir. Toplumlarda %3-8 oranında görülmektedir. Gelişen teknoloji kullanılan cerrahi teknikler ve materyaller sayesinde nüks fıtıkların görülme oranı düşmüştür. Biz çalışmamızda semptomatik ve fonksiyonel işlevsellik ve ameliyat sonrası yaşam kalitesinin değerlendirildiği HERQL anketinin kompozit veya polipropilen yama ile kasık fıtığı onarımı yapılan hastalar üzerinde uygulanarak Türkçe validasyonunun yapılması; ayrıca SF-36 anketiyle de hastaların postoperatif iyilik hallerini preoperatif zamana göre ve kullanılan yama çeşidine göre kıyaslayarak hastalarımızın hayat kalitesini bu iki anket ile birlikte değerlendirmeyi amaçlamaktayız. Çalışmamız Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde kasık fıtığı sebebiyle yamalı onarım yapılan 102 hasta ile yapılmıştır. Hastaların %97,06'sı erkek olup tüm hastaların %21,56'sına kompozit mesh, %78,43'üne polipropilen mesh uygulanmıştır. HERQL ölçeğinin validasyon çalışmasında iç güvenilirlik analizi yapıldığında Cronbach Alfa katsayısın 0,824 olarak iyi düzeyde güvenilir olduğu saptanmış olup çıkartıldığında Cronbach Alfa kat sayısını artıran madde olmadığı saptanmıştır. Ayrıca hastaların SF-36 alt ölçek birinci ve ikinci ölçüm değerleri; mesh gruplarına göre değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Hastaların inguinal herni onarımı sonrası fiziksel fonksiyon alt ölçeği, fiziksel rol güçlüğü, sosyal işlevsellik, ağrı alt ölçekleri puanında istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır. Polipropilen ve kompozit mesh uygulaması yapılan hastaların aktiviteye bağlı ağrı sorularında da istatistiksel olarak anlamlı değişim olduğu saptanmış olup tüm sorularda olumlu değişim olduğu görülmüştür. Sonuç olarak HERQL ölçeğinin Türkçe geçerlilik güvenilirlilik çalışmasında iyi düzeyde güvenilir olduğu tespit edilmiş olup ölçeğin kullanılabilir olduğu görülmüştür. Polipropilen ve kompozit mesh kullanımının kasık fıtığı operasyonlarında kullanılması sonucunda hastaların ağrılarını ileriki dönemlerde de azalttığı ve yaşam kalitesini de arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Groin hernias are hernias that occur below the level of anterior superior iliac spine on the anterior abdominal wall and these are one of the most common conditions that require surgical intervention in general surgery practice. It is seen 3-8% in the population. Due to the developing technology, the incidence of reccurent hernias are decreasing. In this article we aimed to validate the HERQL questionnaire in Turkish language, in which symptomatic and functional performance and postoperative quality of life is measured; and also to compare the patients‟ postoperative wellbeing with preoperative time using SF-36 quastionnaire considering the type of the mesh that used; thus to improve the quality of life with these two questionnaires. Our research is done with 102 patients who underwent inguinal hernia repair with mesh in Kayseri City Education and Research Hospital General Surgery Department. 97,06% of patients were male; and in 21,56% of patients composite mesh was used while in 78,43% of patients polyporpylene mesh was used. When the reliablity of HERQL questionnaire is analysed Cronbach Alpha scale was calculated as 0,824, thus considered as reliable. There was no article that would make Cronbach Alpha scale increase when excluded. Also there was no statistically significant difference between different mesh groups in the first and second measurement of SF-36. There were statistically significant difference in physical function, physical role difficulty, social performance and pain; postoperatively. In patients operated with polypropylene and composite mesh statistically significant difference was found in questions for activity based pain. In conclusion; it is found that HERQL scale is highly reliable for Turkish language and can be used in general practice. It is also found that usage of polypropylene and composite mesh can reduce the pain of patients and increase the quality of life