Retreatment olgularında reçine ve biyoseramik esaslı dolgu materyallerinin sızdırmazlık etkinliğinin farklı teknikler ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative evaluation of the sealing efficiency of resin and bioceramic based filling materials with different techniques in retreatment cases
- Tez No: 705088
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ RAİF ERİŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kök kanal tedavisi başarısızlıklarında klinik olarak en çok başvurulan ve en konservatif yöntem kök kanal tedavi tekrarlarıdır. Retreatment vakalarında birincil amaç kök kanallarındaki kontamine dolgu materyalini uzaklaştırmak, kemomekanik şekillendirme ile mikrobiyal yükü azaltmak ve kök kanallarını sızdırmaz bir şekilde yeniden doldurmaktır. Hem birincil tedavilerde hem de tedavi tekrarlarında başarıyı arttırmak adına sıklıkla irrigasyon aktivasyon cihazlarına başvurulmaktadır. GuttaFlow Bioseal; geleneksel silikon esaslı kök kanal patlarına biyoaktif cam partiküllerin eklenmesiyle iyileştirilmiş biyouyumluluk, biyomineralizasyon ve örtücülük vadeden hibrit bir kök kanal patıdır. Çalışmamızın amacı retreatment vakalarında standart bir mekanik şekillendirmenin ardından farklı son yıkama aktivasyon prosedürleri uygulanan diş örneklerinde GuttaFlow Bioseal'ın örtüleme etkinliğini glikoz penetrasyon tekniği ile değerlendirmektir. Literatürde GuttaFlow Bioseal materyalinin örtücülüğünü glikoz penetrasyon test metodu ile inceleyen başka bir çalışma mevcut değildir. Çalışmada 70 adet insan sürekli alt çene küçük azı dişi kullanılmıştır. Tüm dişlere standart birincil kök kanal tedavisi uygulanmıştır. Örnek dişler; 2 haftanın ardından retreatment kapsamında mekanik olarak şekillendirilmiş ve son yıkama için farklı aktivasyon protokollerine tabii tutulmuştur: manuel irrigasyon, sonik aktivasyon ve ultrasonik aktivasyon. AH Plus ve GuttaFlow Bioseal ile tek kon tekniğince kök kanal dolgusu gerçekleştirilmiş; dişlerin iki hazneli glikoz penetrasyon deney düzeneklerinden belirli zaman aralıklarında alınan örneklerle glikoz miktarı belirlenerek mikrosızıntı düzeyleri karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler Kolmogorov-Smirnov testi, Bağımsız T-Testi, ANOVA Testi, Paired-Samples T-Testi ile yapılmıştır. Örneklerin tümünde mikrosızıntı gözlenmiştir; mikrosızıntı ile zaman arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. GuttaFlow Bioseal ile AH Plus kök kanal patının örtücülükleri arasında ve farklı aktivasyon tekniklerinin kök kanal dolgusunun örtücülüğüne olan etkisinde istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Retreatment is the most used and most conservative treatment option in endodontic failures. In retreatment cases, the goal is to remove contaminated filling material from root canals, reduce the microbial load by chemomechanical shaping, and refill root canals hermetically. Irrigation activation devices are frequently used to increase success in both primary treatments and retreatment cases. GuttaFlow Bioseal is a hybrid sealer that promises improved biocompatibility, biomineralization, adaptation by adding bioactive glass particles to traditional silicone-based root canal sealers. Our study aims to evaluate the sealing efficiency of GuttaFlow Bioseal with glucose penetration technique in tooth samples that were applied different final activation procedures after a standard mechanical shaping in retreatment cases. There is no other study in the literature examining the microleakage of GuttaFlow Bioseal with glucose penetration. 70 mandibular premolars were used in the study. Standard primary root canal treatment was applied to samples. After 2 weeks, roots were mechanically shaped as part of retreatment and divided into subgroups for different final irrigation: manual irrigation, sonic and ultrasonic activation. Root canal filling was performed using the single cone technique with AH Plus or GuttaFlow Bioseal. Microleakage levels were compared by determining the glucose amount of test setups at certain time intervals. Statistical analyzes were performed with Kolmogorov-Smirnov test, Independent T-Test, ANOVA, Paired-Samples T-Test. Microleakage was observed in all samples; the relationship between microleakage and time was statistically significant. No statistically significant differences were observed between GuttaFlow Bioseal and AH Plus groups and different activation techniques.