65 yaş ve üstü bireylerin COVİD-19, influenza ve pnömokok aşıları hakkındaki tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes and behaviors of individuals aged 65 and over about COVID-19, influenza and pneumococcal vaccines
- Tez No: 705089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda, 65 yaş ve üstü bireylerin COVID-19, İnfluenza ve Pnömokok aşıları hakkındaki tutum ve davranışlarını ve bunları etkileyen COVID-19 ile ilişki faktörleri araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 5 Mayıs 2021- 5 Ağustos 2021 tarihleri arasında SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim ASM'ye başvuran 65 yaş ve üstü 488 hasta dahil edildi. Onamları alındıktan sonra katılımcılara, sosyodemografik özellikleri, COVID-19'dan etkilenme düzeyleri ve COVID-19, İnfluenza ve Pnömokok aşıları hakkındaki tutum ve davranışları ile ilgili 23 sorudan oluşan bir anket uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the attitudes and behaviors of individuals aged 65 and over about COVID-19, Influenza and Pneumococcal vaccines and the factors associated with COVID-19 that affect them. Matherial and Method: The study included 488 patients aged 65 and over who applied to SBU Ümraniye Training and Research Hospital Education Family Health Center between 5 May 2021 and 5 August 2021. After their consent was obtained, a questionnaire consisting of 23 questions was applied to the participants about their sociodemographic characteristics, their level of exposure to COVID-19, and their attitudes and behaviors about COVID-19, Influenza and Pneumococcal vaccines.