C vitamini ve antiinflamatuar kullanımının kemik iyileşme üzerine etkilerinin incelenmesi (Deneysel çalışma)
The biochemical and histopatological effects of vitamin C and diclofenac sodium on the healing of bone defects in rats (Experimental study)
  1. Tez No: 705094
  2. Yazar: EDİP ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİA DENİZ FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde sıkça kullanılmakta olan Non-steroid antiinflamatuarlar (NSAİ) iyileşme döneminde yeni oluşan kemiğin özelliklerinde bozulmaya ve iyileşmede gecikmeye sebep olmaktadır. Doku hasarı sonrasında bölgede artış gösteren serbest oksijen radikallerinin kemik iyileşmesi üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir. Bir antioksidan olan C vitaminin bu serbest radikallerin neden olduğu lipit peroksidasyonu önleyerek kırık iyileşmesine olumlu etkilerde bulunmaktadır. Bu araştırmada C vitamininin NSAİ kullanılan hayvanlarda oluşturulan deneysel kemik defektinin iyileşmesi üzerindeki etkilerinin histopatolojik ve biyokimyasal metotlarla kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda beş gruba ayrılan 64 adet Wistar Albino erkek sıçan kullanılmıştır. Gruplardaki hayvan sayısı 8 olarak belirlenmiştir. Daha sonra her grup kendi içinde sakrifikasyon günlerine göre eşit olarak iki alt gruba ayrılmıştır. Her hayvandan kan alınmıştır. Bütün deney hayvanlarının sağ mandibular angluslarına standart kemik defektleri hazırlanmıştır. Kontrol gruplarında defekt oluşturulan alan herhangi bir işlem uygulanmadan kapatılmıştır. NSAİ grubundaki hayvanlara intraperitoneal (İ.P.) 5mg/kg/gün diklofenak sodyum, vitamin C grubundaki hayvanlara İ.P. 200 mg/kg/gün vitamin C, vitamin C + NSAİ grubundaki hayvanlara İ.P. 5mg/kg/gün diklofenak sodyum ve İ.P. 200 mg/kg/gün vitamin C enjeksiyonu yapılmıştır. Tüm gruplardaki hayvanlardan 7. ve 21. günlerde gerçekleştirilen sakrifikasyon işlemi sırasında biyokimyasal inceleme için intrakardiak kan alınarak serum MDA, ROS, tiol, FRAP, PK, ALP, TGF-β ve osteokalsin seviyelerine bakılmıştır. Defekt bölgeleri ışık mikroskobu altında incelenmiştir. Sonuç olarak, NSAİ uygulanmış sıçanlarda biyokimyasal ve histopatolojik olarak kemik iyileşmesinin geciktiği saptanmıştır. Bununla birlikte, bir antioksidan olan vitamin C uygulamasının oksidatif zararı azalttığı ve kemik iyileşmesi üzerine olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-steroidal anti-inflammatory (NSAID) preparations, which are frequently used current days, cause deterioration in the properties of the newly formed bone and delay in the healing process. It is thought that the increased free oxygen radicals in the region after tissue injuries have negative effects on bone healing. Vitamin C, an antioxidant, has positive effects on fracture healing by preventing lipid peroxidation caused by these free radicals. The aim of the current study was to examine the histopathological and biochemical effects of vitamin C on the healing of experimental defects in NSAID (diclofenac sodium) treated rats. In our study, 64 Wistar Albino male rats divided into five groups were used. The number of animals in the groups was determined as 8. Then, each group was divided equally into two subgroups due to the days of sacrification. Blood was drawn from each animal in the experimental group. Standard bone defects were prepared for the right angles of all experimental animals. In the control groups, the defect area was closed without any procedure. Animals in the NSAID group received an intraperitoneal (i.p.) injection of 5mg/kg/day diclofenac sodium. Animals in the vitamin C group received an i.p. injection of 200 mg/kg/day vitamin C. Animals in the vitamin C + NSAID group were injected with İ.P. 5mg/kg/day diclofenac sodium and İ.P. 200 mg/kg/day vitamin C. During the sacrification process performed to the all animal groups on the 7th and 21st days, intracardiac blood was taken for biochemical examination and serum MDA, ROS, thiol, FRAP, PK, ALP, TGF-β and osteocalcin levels were checked. Defect areas were examined under a light microscope. As a result, the bone healing was delayed biochemically and histopathologically in NSAIDs applied rats. However, it has been observed that the application of vitamin C, an antioxidant, reduces oxidative damage and has positive effects on bone healing.