Bazı üzüm çeşitlerinde (Vitis vinifera L.) N2O uygulamalarıyla ototetraploidi teşviki
Autotetraploidy induction by N2O treatments in some grape (Vitis vinifera L.) cultivars
  1. Tez No: 705098
  2. Yazar: AYŞE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Doğal veya kontrollü uyarıcıların etkisiyle poliploid bitkiler oluşabilmekte olup bu bitkiler farklı çevresel streslerle başa çıkma ve tüketicilerin talep ettiği ürün kalitesini sağlamada bir araç olabildiğinden, son zamanlarda asma ıslahında dikkat çekmektedir. Global düzeyde poliploid üzüm çeşitlerine ilginin ve özellikle bu çeşitlerin bağ alanlarının çok hızlı artarak tüm üzüm çeşitleri arasında ilk sıraya ulaşması üzüm çeşitlerinin poliploidi yöntemleriyle geliştirilmesi çabalarını artırmıştır. Bu çalışmada, bitkisel materyal olarak, +4 °C'de 3 ay katlanan Gök Üzüm, Ekşi Kara, Trakya İlkeren ve Narince üzüm çeşitlerinin (Vitis vinifera L.) tohumları ve odun çelikleri poliploidi uyarımı için, 24, 48 ve 72 saat 2.5, 5, 7.5 ve 10 bar N2O dozlarına maruz bırakıldı. N2O'nun materyallerde canlılık oranı (%), ölümcül doz (LD), stoma parametreleri (en, boy, yoğunluk, kloroplast sayısı), klorofil miktarı (SPAD değeri), nDNA içeriği ve kromozom sayılarına etkileri incelendi. Stoma gözlemleri, klorofil ve kloroplast sayımlarıyla seçilmiş örneklerde flow sitometri (FC) analizi ve analog koromozom sayımıyla ploidi doğrulamaları yapıldı. Mutagen uygulanan materyalin canlılık oranlarında ortaya çıkan farklılıklara, iklim etkileriyle genotiplere göre değişen tomurcuk nekrozu ve N2O'ya tepkideki genotipik farklılıklarının neden olduğu düşünüldü. Ölümcül doz hesaplamalarında N2O etkilerinin doğrusal olmadığı, parabolik bir değişim sergilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Polyploid plants can be formed under the influence of natural or controlled stimulants and have recently attracted attention in grapevine breeding as they can be a means of coping with different environmental stresses and providing the product quality demanded by consumers. The global interest in polyploid grape varieties, and especially the rapid increase in the vineyard areas of these varieties and reaching the first place among all grape cultivars, has increased the efforts to develop grape varieties by polyploid methods. In this study, as plant material, seeds, and hard wood cuttings of Gök Üzüm, Ekşi Kara, Trakya İlkeren and Narince grape varieties (Vitis vinifera L.) cold-stratified at +4 °C for 3 months were used for polyploidy induction and they exposed to 2.5, 5, 7.5 and 10 bar N2O doses for 24, 48 and 72 hours. The effects of N2O on the survival rate (%), lethal dose (LD), stoma parameters (width, length, density, chloroplast number), chlorophyll amount (SPAD value), nDNA content and chromosome numbers were determined. Ploidy confirmations were performed in selected samples with stoma observations, chlorophyll, and chloroplast counts by flow cytometry (FC) analysis and analogue chromosome counting. It was thought that the differences in the viability of the material applied mutagen were caused by the differences in bud necrosis and N2O response, which varies according to the genotypes with climatic effects. In lethal dose calculations, it was determined that the effects of N2O were non-linear and showed a parabolic change.