Ultraviole-A ve gün ışığı ile ön koşullandırılmış fare sırt derisi ve paniculus carnosus kas flep modelinde iskemi-reperfüzyon hasarının intravital mikroskobi ile değerlendirilmesi
Evaluation of ischemia-reperfusion injury by intravital microscopy in mouse back skin and paniculus carnosus muscle flap model preconditioned with ultraviolet-A and daylight
  1. Tez No: 705099
  2. Yazar: MURAT BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUDU DİLEK YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Rekonstrüktif cerrahinin önemli bir parçası olan mikrocerrahi ve flep cerrahisinde doku sağkalımı cerrahın en önemli hedeflerindendir. Çalışmamızın amacı non invaziv terapi olan UV-A ve Gün ışığının oksidatif ön koşullandırmanın, fare sırt derisi ve deri altı paniculus carnosus dokusundaki iskemi reperfüzyon hasarına direncini intravital mikroskobi ile araştırmaktır. Bu bağlamda 42 adet CD-1 fare Makroskobi ve Mikroskobi olmak üzere 2 ana gruba ayrıldı. Gruplar kendi içinde Daylight, UV-A ve Kontrol grupları olmak üzere 3'er alt gruba ayrıldı. Alt gruplardan Daylight ve UV-A grubundaki farelerin traşlanmış sırt derilerine, minimal eritem dozda olacak şekilde günaşırı dozda 1 hafta süre ile verildi. Ön koşullandırmanın tamamlanmasından sonra sırt derisinde lateral torasik arter bazlı flep pedikülü korunacak şekilde kaldırıldı. Fleplerde direkt deri mikroskobisi ve paniculus carnosus kas mikroskobisi yapıldı. Direk damar mikroskobisinde: Damar uzunluğu (DU), Damar yoğunluğu (DY), Perfüze Damar Yoğunluğu (PDY), Perfüzyon Yoğunluğu (PY) , Mikrovasküler Akım İndeksi (MFI(V)), Total Damar Uzunluğu (TDA),Total Damar Yoğunluğu (TDY), Total Perfüze Damar Yoğunluğu (T-PDY), Total Perfüzyon yoğunluğu (T-PY), Total Mikrovasküler Akım İndeksi (T- MFI(V)) ve Kadranların Mikrovasküler İndeksi (MFQ) değerleri hesaplandı. Paniculus carnosus kas mikroskobisinde: Arteriol Ortalaması, Venül Ortalaması, Endotelyal Ödem İndeksi ile Rolling, Sticking ve Transmigrated pozisyondaki lökositler hesaplanarak kaydedildi. Mikroklemplerle pedikül klemplenerek 4 saat iskemide tutulduktan sonra 1 saat reperfüzyon döneminden sonra mikroskobi tekrarlanarak kaydedildi. Diğer ana grup olan Makroskobi grubunda, Mikroskobi grubundakine benzer rejimde fare sırt derisine UV-A ve Gün ışığı verilerek flepler ön koşullandırıldı. Aynı düzende lateral torasik arter bazlı flep pedikülü korunarak canlı alan hesaplandı ve eleve edildi. Flep pedikülü mikroklempler ile klemplerek 8 saat iskemide tutuldu. İskemiden sonra klempler açıldı ve flep altına şeffaf silikon konularak yeni yerine sütüre edildi. 1 hafta sonra distal nekroz tamamlandıktan sonra canlı alan ölçülerek başlangıç değerine göre oranlandı. Çalışma sonucunda makroskobi grubunda Gün ışığı (%56.74 ±8.8), ETÜV (%49.84±6.38), UV-A (%44.40 ± 6.7) ve Kontrol (%49.98 ± 10.6) grupları arasında en yüksek sağkalım Gün ışığı grubunda görüldü (p=0,004).
Özet (Çeviri)
Tissue survival in microsurgery and flap surgery, which is an important part of reconstructive surgery, is one of the most important goals of the surgeon. The aim of our study is to investigate the resistance of oxidative preconditioning of UV-A and Daylight, which are non-invasive therapy, to ischemia-reperfusion injury in mouse back skin and subcutaneous paniculus carnosus tissue by intravital microscopy. In this context, 42 CD-1 mice were divided into 2 main groups as Macroscopy and Microscopy. The groups were divided into 3 subgroups, as Daylight, UV-A and Control groups. Daylight and UV-A was given to the back skin of the mice in the subgroups at a minimal erythema dose every other day for 1 week. After completion of preconditioning, the lateral thoracic artery-based flap on the dorsal skin was elevated with its preserved pedicle. Direct skin microscopy and paniculus carnosus muscle microscopy were performed on the flaps. In direct vessel microscopy: Vessel length (DU), Vessel density (DY), Perfused Vessel Density (PDY), Perfusion Density (PY), Microvascular Flow Index (MFI (V)), Total Vessel Length (TDA), Total Vessel Density ( TDY), Total Perfused Vessel Density (TPDY), Total Perfusion density (T-PY), Total Microvascular Flow Index (T-MFI(V)) and Microvascular Index (MFQ) of the Quadrants were calculated. In Paniculus carnosus muscle microscopy: Arteriole Mean Diameter, Venule Mean Diameter, Endothelial Edema Index and leukocytes in Rolling, Sticking and Transmigrated positions were calculated and recorded. The pedicle was clamped with microclamps and kept in ischemia for 4 hours then, microscopy was repeated and recorded after a 1 hour reperfusion period. In the other main group, the Macroscopy group, the flaps were preconditioned by giving UV-A and Daylight to the mouse back skin in a regime similar to that in the Microscopy group. In the same pattern, the live area was calculated and elevated by preserving the lateral thoracic artery-based flap pedicle. The flap pedicle was clamped with microclamps and kept in ischemia for 8 hours. After ischemia, the clamps were opened and transparent silicone was placed under the flap and sutured to its original place. After the distal necrosis was completed 1 week later, the viable area was measured and compared to the baseline value. As a result of the study, the highest survival among the Daylight (56.74% ±8.8%), ETUV (49.84±6.38%), UV-A (44.40 ± 6.7%) and Control (49.98 ± 10.6%) groups in the macroscopy group was observed in the Daylight group (p= 0.004).