Afet ve acil durumlar için yeşil konseptte yüzer platform tasarımı
Green concept floating platform design for disasters and emergencies
- Tez No: 705112
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BUĞRA ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Afetler, doğal veya insan kaynaklı oluşan, etkileri yıkıcı ve sonuçları ağır olan olaylardır. Ülkemiz coğrafi konumu gereği birçok afet durumu için risk taşımaktadır. Ülkemiz için afet durumları ele alındığında afet ve acil durum yönetiminde deniz yollarının kullanımının aktif olarak yapılmadığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada afet ve acil durumlar oluştuktan sonra istenilen kıyısal alanda, görev tanımı dahilinde, afet yönetim sisteminin bir parçası olarak çalışacak bir platform tasarlanmıştır. Yüzer platform, afet sonrasında ilgili bölgede, kendi donanımıyla tıbbi müdahaleyi, lojistik desteği ve barınma gibi temel ihtiyaçları sağlayabilecektir. Bu çalışmada Türkiye'de deniz kıyısında bulunan dört il için Afet ve Acil Durum Platformu (AADP) yaz ve kış çalışma koşullarına göre enerji yönetim analizleri çıkarılmış ve çevreci platform oluşturulması için alternatif seçenekler hesaplanmış ve optimum tekne tip ve bileşenleri belirlenmiştir. Platformun elektrik sistemi tasarlanarak, alternatif enerji kaynaklarının kullanım senaryoları ile jeneratörler harici elde edilen güç miktarları belirlenmiştir. Jeneratör yüklenim durumları için jeneratörden kaynaklı salınan emisyon miktarı analizi gerçekleştirilmiştir. Yeni bir teknoloji olan saydam güneş panelleri bu çalışmada detaylı olarak incelenmiş platform üzerinde uygulaması yapılmıştır. Bu sayede gelişen teknolojilerden biri olan saydam ve yarı saydam güneş panellerinin kullanımının, yüzer platformlar ve gemiler içinde uygun olduğu ve kullanımı durumunda enerji üretiminin yanı sıra, emisyon azaltıcı yönde etki ettiği görülmüştür. Yeşil konseptte deniz araçlarının kullanımı, bundan sonraki çalışmalarda ve afet ve acil durumlara hazırlıklı olmak açısından önem arz edecektir.
Özet (Çeviri)
Disasters are natural or human-made events with devastating and severe consequences. Due to its geographical location, our country carries a risk for many disaster situations. Considering disaster situations in our country, it is observed that the use of sea routes/lines are not actively used in disaster and emergency management. For this reason, in this study, a platform that will work as a part of the disaster management system in the desired coastal area, within the scope of its job definition, has been designed upon disasters and emergencies occur. The floating platform will be able to provide basic needs such as medical intervention, logistic support and shelter, with its own equipment, in the relevant region after the disaster. In this study, energy management analyzes have been made according to the summer and winter operating conditions of the Disaster and Emergency Platform (DEP) for four coastal provinces in Turkey, alternative options have been calculated to create an environmentally friendly platform, and optimum hull types and components have been determined. By designing the electrical system of the platform, the usage scenarios of alternative energy sources and the amount of power obtained excluding generators have been determined. For the generator loading conditions, the emission amount from the generator has been analyzed. Transparent solar panels, which is a new technology, have been applied on the platform, which is examined in detail in this study. In this way, it has been seen that the use of transparent and semi-transparent solar panels, which is one of the developing technologies, is suitable for floating platforms and ships, and in case of use, it has an emission-reducing effect as well as energy production. The use of sea vehicles/platforms in the green concept will be important in future studies and in terms of being prepared for disasters and emergencies.