Okul öncesi dönemde uygulanan planla-yap-değerlendir rutinlerinin çocukların problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of plan-do-evalute routines applied in the pre-school period on the problem solving skills of children
- Tez No: 705135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde uygulanan planla-yap-değerlendir rutinlerinin çocukların eğitim sürecini değerlendirilmesinin problem çözme becerilerine etkisini incelemektir. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemi olan kontrol gruplu ön test-son test araştırma modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya ilinin Konyaaltı ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulunda eğitim alan 5 yaşında deney ve kontrol grubu olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak, Aydoğan, Ömeroğlu, Büyüköztürk ve Özyürek (2012) tarafından geliştirilen“Problem Çözme Becerileri Ölçeği”(4-7 yaş) (PÇBÖ) kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler parametrik yöntemlerle, normal dağılım göstermeyen veriler parametrik olmayan yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; deney grubunda yer alan çocuklara uygulanan ön-son test ölçek puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Kontrol grubunda yer alan çocuklara uygulanan ön-son test ölçek puanlarında 'problemin çözümü için bilgilerin yeterliliğine karar verme' alt boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilirken, 'problemin nedenin tahmin etme' alt boyutunda pozitif ya da negatif yönlü anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Kontrol grubuna ait 'problem hakkında sorular sorma, problemin ögelerini tanımlama, nesnelerin bilinenden farklı, birtakım eylemlerin sonucunu tahmin etme, en uygun çözümü bulma, birçok olası çözüm arasından en alışılmadık çözümü seçme, çocukların problemi fark etme ve problemi tanımlama' ön-test ve son-test puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Deney ve kontrol grubunun son test puanları karşılaştırıldığında; problem çözme becerileri toplam puanları, problem hakkında sorular sorma, problemin ögelerini tanımlama, nesnelerin bilinenden farklı kullanımı ve birçok olası çözüm arasından en alışılmadık çözümü seçme son-test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenirken; 'problemi fark etme, problemin çözümü için bilgilerin yeterliliğine karar verme ve bir takım eylemlerin sonucunu tahmin etme' alt boyutları son-test puanlarının anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. 'Problemi tanımlama, problemin nedenini tahmin etme ve en uygun çözümü bulma' alt boyutlarında ise deney ve kontrol grubundaki çocukların son test puanlarında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Sıra ortalamaları incelendiğinde deney grubunda yer alan çocukların son-test puanlarının ortalamalarının söz konusu alt boyutlarda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Deney grubundaki çocukların son test puanları cinsiyete göre incelendiğine anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. İlgili literatüre dayanılarak araştırmanın bulguları tartışılmıştır. Gelecekte yapılacak teorik ve uygulamalı araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to to examine of the effect of the plan-do-evaluate routines applied in the preschool period on the problem-solving skills of the children's educational process. This research has been conducted via the control group pretest posttest research model which is a quantitative research model. The work group of this research consists of 40 children of age 5 who are enrolled in the preschool under the Ministry of National Education which is located in the Konyaaltı district of Antalya Province.“Problem Solving Skills Scale”(Ages of 4-7) (PSSS) which was developed by Aydoğan, Ömeroğlu, Büyükköztürk and Özyürek (2012) has been used as the data gathering tool. Data which has shown normal distribution has been analyzed via parametric methods while data which has not shown normal distribution has been analyzed via, non-parametric methods. According to the results of the research, a significant difference between the pretest and posttest scale scores which were applied on the children in the experiment group has been observed. While a significant difference between the pretest and posttest scale scores which were applied on the children in the experiment group in the context of“deciding whether the knowledge for the problem solving is sufficient”sub-dimension has been observed, no significant difference has been observed positive or negative in the subdimension of“predicting the cause ofthe problem”. No significant difference has been observed amongst the pretest and posttest scores of“asking questions about the problem, defining the elements of the problem, difference of the object from the known, predicting the outcomes of certain actions, finding the most suitable solution, choosing the most unusual solutions among many possible solutions, realizing and identifying the problem of the children”of the control group. When the final test scores of the experiment group and control group are compared, it has been observed that there is a significant difference among the posttest of the total scores of problem solving skills, asking questions about the problem, identifying the elements of the problem, using the objects different from the unknown and choosing the most unusual solutions among many possible solutions while no significant difference among the posttests on the subdimensions of“realizing the problem, deciding whether the knowledge for the problem solving is sufficient and predicting the outcomes of certain actions”. It has been observed in the posttest scores of the children in the experiment and control groups that there is a significant difference among the sub-dimensions of“identifying the problem, predicting the cause of the problem and finding the most suitable solution”. When the mean ranks were analyzed, it has been determined that the average of the posttest scores of the children in the experiment group are higher in the aforementioned sub-dimensions. No significant difference has been observed when the posttest scores of the children in the experiment groups were analyzed on the basis of gender. The findings of the research have been discussed in accordance with the related literature. Suggestions have been made for the theoretical and applied researches to be conducted in the future.