Kaynaştırma uygulanan bir ilkokulda iş birliği süreçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation the collaboration processes in a primary school providing inclusive education
  1. Tez No: 705134
  2. Yazar: AHMET SERHAT UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul düzeyinde kaynaştırma uygulamalarında paydaşlar arası iş birliği sürecine ilişkin işleyişinin derinlemesine incelenmesi, süreçte yer alan paydaşlar olan okul yöneticileri, sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenler ve destek eğitim öğretmenlerinin sürece ilişkin görüşlerinin betimlenmesidir. Araştırma betimleyici durum çalışması deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları Eskişehir'de bulunan bir ilkokulda görev yapmakta olan bir müdür yardımcısı bir rehber öğretmen, dört sınıf öğretmeni ve bir destek eğitim öğretmenidir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler ve katılımsız gözlemler yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları kaynaştırma uygulamasında iş birliği sürecine ilişkin olumlu anlamda işleyen yönlerin sınırlı olduğunu ve iş birliği sürecinde her bir paydaş grubuna ilişkin önemli sorunlar olduğunu ortaya koymaktadır. Süreçte ailelerin, rehberlik araştırma merkezlerinin ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin sorumluluklarını yerine getirmediği, diğer paydaşların ise bazı aksaklıklara rağmen sorumluluklarını yerine getirme çabası içerisinde oldukları belirlenmiştir. Süreçte yer alan paydaşların farklı gereksinimleri olmasına karşın tamamının iş birliği ve özel gereksinimli bireylere ilişkin bilgi gereksinimi olduğu saptanmıştır. Araştırmanın gerçekleştirildiği okulda iş birliği bağlamında çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği belirlenmiştir. Paydaşlara yönelik bilgilendirme çalışmalarının yapılması fiziksel ve işleyişe ilişkin sorunların ortadan kaldırılması, okullarda özel eğitim öğretmenleri ve psikologların görevlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to delve into the collaboration process among stakeholders in inclusion practices at the primary school level and describe the opinions of stakeholders (e.g., school administrators, primary school teachers, school counselors and resource-room teacher. A descriptive case study design was adopted. The participants consisted of a school principal, four primary school teachers, a school counselor, and a resource-room teacher working in a primary school in Eskisehir. Data were collected through semi-structured interviews and non-participant observations. Content analysis was used to analyze the data. According to research findings, the positive aspects of the collaboration process in inclusive practice were limited, and there are important problems related to each stakeholder group during the collaboration process. Also, it was observed that families, RAMs, and special education and rehabilitation centers did not fulfill their responsibilities, but other stakeholders were trying to fulfill their responsibilities despite some setbacks. Although the stakeholders had different requirements, all of them were in a need of information about collaboration and individuals with special needs. However, contrary to the literature, the participants stated that the level of stakeholders fulfilling their responsibilities was sufficient. It is recommended to carry out informative activities for stakeholders, eliminate physical and operational problems, and employ special education teachers and psychologists in schools.