Burdur ilinde satılan çiğ sebzelerde listeria türlerinin yaygınlığı
Prevalence of listeria species in raw vegetables sold in Burdur province
  1. Tez No: 705173
  2. Yazar: MERT MİDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada Burdur ilindeki farklı semt pazarlarından tesadüfi örnekleme yöntemiyle alınan her biri 10 adet olmak üzere toplam 90 adet çiğ sebze (ıspanak, brokoli, marul, maydanoz, roka, semizotu, tere, yeşil soğan ve mantar) materyal olarak kullanıldı. Çiğ sebze örnekleri ISO 11290-1: 2017 standart prosedürü kullanılarak analiz edildi. Kültürel yöntem ile elde edilen izolatların doğrulaması PCR ile yapıldı. Çiğ sebze örneklerinin 7'sinde (%77,77) Listeria spp. tespit edildi. Yeşil soğanın %40'ı, ıspanağın %20'si ve maydanozun %10'u Listeria spp. ile kontamine olduğu tespit edilirken; brokoli, roka, tere, mantar, marul ve semizotu örneklerinde ise Listeria spp. belirlenmedi. Ancak, Burdur ilinde çiğ sebzelerde Listeria spp. bulunması sağlık açısından bir risk oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, a total of 90 raw vegetables (spinach, broccoli, lettuce, parsley, arugula, purslane, cress, scallion and mushrooms) were used as material, 10 of which were taken from different district bazaars in Burdur by random sampling method. Raw vegetable samples were analyzed using the ISO 11290-1:2017 standard procedure. Confirmation of the isolates obtained by the cultural method was done by PCR. In 7 (77.77%) raw vegetable samples, Listeria spp. detected. 40% of scallions, 20% of spinach and 10% of parsley are Listeria spp. When detected to be contaminated with; In broccoli, arugula, cress, mushroom, lettuce and purslane samples, Listeria spp. not determined. However, Listeria spp. was detected in raw vegetables in Burdur province and presence poses a health risk.