Eğitimde çok kültürlü öğretmen yeterlikleri
Multicultural teacher competancies in education
  1. Tez No: 705172
  2. Yazar: AHMET İLHAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Bursa ilinde görev yapan öğretmenlerin AB tarafından belirlenen çok kültürlü öğretmen yeterlikleri konusunda kendilerini ve bu yeterliklerin çok kültürlü eğitim ortamına etkilerini nasıl değerlendirdikleri ve bu yeterliklerin geliştirilmesi için önerilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma nitel yöntem olan görüngübilim (fenomenoloji) deseni ile tasarlanmıştır. Araştırmada 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Bursa'da görev yapmakta olan 12 öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Bulguların analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Öğretmenler çok kültürlülük konusunu eğitim ortamlarında gözlemlediklerini ve bu durumdan etkilendiklerini belirtmişlerdir. Çok kültürlü öğretmen yeterlikleri konusunda ülkemizdeki çalışmaları eksik bularak bu yeterliklerini kendi çabaları ile geliştirdikleri de görüşler arasında tespit edilmiştir. Bu bakımdan öğretmen yetiştirme programlarının ve hizmet içi programların çok kültürlü öğretmen yeterliklerini kapsayacak şekilde yeniden gözden geçirilmesi güçlü bir öneri olarak belirginleşmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal how the teachers in Bursa evaluate themselves about the multicultural teacher competencies determined by the EU, how they evaluate the effects of these competencies on the multicultural education environments and their suggestions for the development of these competencies. The research was designed with the phenomenology pattern, which is a qualitative method. In the research, interviews were conducted with 12 teachers working in Bursa in the 2020-2021 academic year. The findings were analyzed by content analysis. Teachers stated that they observed and were influenced by the issue of multiculturalism in educational environments. It was also found among the opinions that they found the studies in our country on multicultural teacher competencies to be lacking and that they developed these competencies with their own efforts. In this respect, it becomes clear as a strong recommendation that teacher training programs and in-service programs should be reconsidered to address multicultural teacher competencies.