Kurmaca karakterin sözcüksel kişiliği: Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu filmi başkişisi Aydın'ın Neo pi-r bağlamında incelenmesi
Lexical personality of fictional character: Nuri Bilge Ceylan's Winter Sleep film's starring character Aydın in the context of Neo pi-r
- Tez No: 705174
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışma, Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu filmindeki Aydın isimli kurmaca karakterin ayırt edici kişilik özelliklerini Neo pi-r aracılığıyla sistemli olarak ölçmeyi ve ilgili sözcüklerden oluşan kavram alanında sınıflandırmayı amaçlamaktadır. Neo pi-r anketine katılan ve bu ankette yer alan 240 önermeyi temel alarak Aydın'ı Kış Uykusu'nun kurgu dili üzerinden çözümleyen 11 katılımcının 'karakter oluşturma/ karakter eleştirisi' konularında bilgili ve tecrübeli olmaları tercih edilmiştir. Aydın'ın kişilik özellikleriyle ilgili değişkenleri sınıflandırmak üzere seçilen Neo pi-r envanteri uyarınca görüş bildiren katılımcıların sağladığı anket sonuçlarının yorumlanabilmesi için amaca uygun istatistiksel veri analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bu analiz yöntemleri; Kendall-W uyum analizi, ortalama değerlerin güven aralığı hesaplaması, tekrarlı ölçüm Anova analizi ve Neo pi-r kişilik faktörü ve alt boyutları puanlarının korelasyon grafikleri olarak sıralanabilir. Neo pi-r envanterinin içerdiği kişilik faktörleri ve alt boyutların ilgili sıfatlarla oluşan kavram alanları Türkçe yayımlanmış kurmaca eserlerden seçilen sözcelerle örneklendirilmiştir. Her faktörün düşük ve yüksek puanlı aralıklarına karşılık olabilecek kurgu dili verileri ayrıca bu alt ve üst sınırı temsil edebilecek kurmaca karakter örnekleriyle de gösterilmiştir. Çalışma sonucunda kurmaca karakter Aydın'ın sözcüksel kişiliğinin konsensüs yoluyla ölçülebileceği ve ilgili kavram alanında sınıflandırılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically measure the distinctive personality traits of the fictional character Aydın named Aydın in Nuri Bilge Ceylan's movie Winter Sleep, and classify it in the concept field consisting of related words. Aydın in the context of the 240 propositions of the Neo pi-r survey based on Winter Sleep's fictional language datas were preferred to be experienced in 'character creation /character criticism'. It was preferred that 11 participants who participated in the Neo pi-r questionnaire and analyzed Aydın through the fictional language of Winter Sleep's, based on the 240 propositions in this questionnaire, to be knowledgeable and experienced in 'character creation / character criticism'. Purposeful statistical data analysis methods were used to interpret the results of the questionnaire provided by the participants who gave their opinions in accordance with the Neo pi-r, which was selected to classify variables related to Aydın's personality traits. These analysis methods; Kendall-W analysis, confidence interval calculation of mean values, repeated measurement Anova analysis, and correlation graphs of Neo pi-r personality factor and sub-dimensions scores. The personality factors included in the Neo pi-r inventory and the concept areas of the sub-dimensions with related adjectives are exemplified with the words selected from fictional works published in Turkish. The fictional language data that may correspond to the low and high scored ranges of each factor are also shown with examples of fictional characters that can represent this lower and upper limit. As a result of the study, it was observed that the lexical personality of the fictional character Aydın could be measured through consensus and classified in the related concept area.