COVID-19 tanılı yoğun bakım hastalarında nötrofil/lenfosit oranının prognostik değeri
Prognostic value of neutrophil/lymphocyte ratio in COVID-19 ICU patients
  1. Tez No: 705202
  2. Yazar: YAĞMUR ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GAMLI, DOÇ. DR. HALİL ERKAN SAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç : Pandemi öncesi dönemde yoğun bakım hastalarında yapılan çeşitli çalışmalarda nötrofil/lenfosit oranının (NLO) septik durumdaki hastalarda prognostik değeri olduğu gösterilmiştir. Covid-19 hastalığında da yine bu oran yüksekliğinin hastalarda prognostik değeri olabileceğini gösteren araştırmalar mevcuttur. Çalışmamızda retrospektif olarak Covid-19 yoğun bakım hastalarında NLO'nin prognostik değeri olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem : Retrospektif gözlemsel olan çalışmamıza ilk yoğun bakım hasta kabulümüz olan 10 Nisan 2020 ve 10 Ekim 2020 tarihleri arasında 6 aylık süreçte yoğun bakımda takip ettiğimiz 223 yetişkin hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, yatış esnasındaki APACHE II (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II) skorları, tedavi modaliteleri, toplam yatış süreleri ve laboratuvar değerleri kaydedildi. Laboratuvar değerleri olarak yatıştan önceki, yatış esnasındaki, yatışının üçüncü, beşinci ve yedinci günlerindeki hemoglobin, lökosit, nötrofil, lenfosit, platelet, C-reaktif protein (CRP), D-dimer, ferritin, troponin ve laktat dehidrogenaz (LDH) değerleri kaydedild i. Bulgular : Çalışmamızda yoğun bakım hastalarımızın yatışının 3. 5. ve 7.
Özet (Çeviri)
Aim:. Various studies conducted in intensive care patients in the prepandemic period have shown that the neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) has a prognostic value in patients with septic conditions. There are studies showing that this high rate may also have prognostic value in patients with COVID-19 disease. In our study, we aimed to retrospectively investigate whether the NLR has a prognostic value in COVID-19 intensive care patients. Materials and Methods: Our retrospective observational study included 223 adult patients, whom we followed up in the intensive care unit for a period of 6 months between April 10, 2020 (our first intensive care patient admission) and October 10, 2020. Demographic data of the patients, APACHE II scores, treatment modalities, total length of stay and laboratory values were recorded. As laboratory values, hemoglobin, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet, Creactive protein (CRP), D-dimer, ferritin, troponin and lactate dehydrogenase values were recorded before, during, and on the third, fifth and seventh days of hospitalization.