Development of an indoor reactive topological navigation method using spherical images
Küresel görüntüler kullanarak iç mekan reaktif seyrüsefer yönteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 705209
  2. Yazar: YİĞİT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BUĞRA KOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Görsel topolojik lokalizasyon ve navigasyon için bir algoritma önerilmiştir. Tekrarlayan ve göze çarpan özellikler arasındaki açısal değişiklikleri belirlemek için ardışık görüntülerde yer işareti tespiti ve takibi gerçekleştirilmiştir. Bu açısal fark bilgisi, robotu hedef konuma götürecek yön vektörü oluşturmak için kullanılmıştır. Tepkisel seyrüsefer(navigasyon) davranışı, SLAM kabiliyetini tamamlamak için konum belirleme ve yol planlama algoritmaları ile desteklenmiştir. Algoritmamız 2 farklı doğal kapalı ortamda test edilmiştir. Sonuçlar, doğruluğun otonom seyrüsefer görevleri için yeterli olması anlamında umut vericidir. Son olarak geliştirmeye açık konular aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
An algorithm for visual topological localization and navigation is proposed. Landmark detection and tracking is performed in successive frames to determine angular changes between repetitive and salient features. This angular state is used to generate heading vector which will lead the robot to the target scene. This reactive navigation behavior is aided with localization and path planing algorithms to complete the SLAM capability. Our algorithm is tested in 2 different natural indoor environments. Results are promising in the sense that the accuracy is enough for autonomous navigation purposes. Room to improve topics are discussed.