Pediatrik akut lenfoblastik lösemili hastalarda prognostik moleküler belirteçlerin analizi
Analysi̇s of prognosti̇c moleculer markers i̇n pedi̇atri̇c acute lymphoblasti̇c leukemi̇a pati̇ents
- Tez No: 705210
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE SAYİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Hematoloji, Genetics, Hematology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akut lenfoblastik lösemi (ALL) pediatrik kanserler arasında en sık görülen hastalık grubudur. Pediatrik ALL hastalarında sağkalım oranları her ne kadar yüksek olsa da hastalığın tekrar etmesine (%15-20) bağlı ölümlerin gerçekleştiği bilinmektedir. Günümüzde ALL'nin genomik profili hakkında önemli gelişmelerin tanımlanması, hedefe yönelik tedavi protokollerinin uygulanmasına olanak sağlamaktadır. Yapılan çalışmalar ile yeni genetik değişiklikler tanımlanmıştır. BCR-ABL1-benzeri ALL (Ph-like ALL) B-ALL'de özel bir alt grup olup bu hastalarda gen aktivasyonundan sorumlu birçok tirozin kinaz ve sitokin reseptörlerinin yer aldığı gösterilmiştir. CRLF2 (Cytokine Receptor-Like Factor 2) geni sitokin reseptör ailesinin bir üyesi olup bu yeni alt grubun yaklaşık yarısında IGH-CRLF2 ve P2RY8-CRLF2 şeklinde görülmektedir. CRLF2 geninin artmış anlatımı, ALL hastalarında olumsuz klinik tabloya katkı sağladığı ve kötü prognozla ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, 59 pediatrik B-ALL ve 11 pediatrik T-ALL hastasının tanı zamanı materyalleri kullanılarak, gerçek zamanlı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile relatif CRLF2 mRNA anlatım düzeylerinin belirlenmesi ve prognostik etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yüksek anlatım eşik değeri ΔCt=8,02 olarak belirlenmiştir. B-ALL hastalarının %15'inde (n=11) yüksek CRLF2 (Y-CRLF2) mRNA anlatımı saptanmıştır. ΔCt≥8,02 olan 48 B-ALL 11 T-ALL hastasında normal CRLF2 (N-CRLF2) mRNA anlatımı olduğu belirlenmiştir. Y-CRLF2 ile N-CRLF2 grupları, BFM protokolü klinik parametreleri göz önünde bulundurularak yapılan istatistiksel analizlerde anlamlı sonuç tespit edilmemiştir. Benzer şekilde, CRLF2 medyan üstü ve altı ekspresyon gösteren hastaların klinik verileri arasında anlamlı fark belirlenmemiştir. Y-CRLF2 gen anlatımına sahip hastaların yaş medyan değeri 4, %6,3'ü sağ, %6,3'ünde nüks gözlenmediği, %5,4'ün tedaviye cevap verdiği, tanı lökosit
Özet (Çeviri)
Acute lymphoblastic leukemia (ALL) is the most common disease group among pediatric cancer cases. Although survival rates are increased in pediatric ALL patients, it is known that deaths occur due to recurrence of the disease (15-20%). ALL genome studies led to defiene various molecular markers that are important in ALL classification and treatment decisions. One of this subtypes, BCR-ABL1-like ALL (Ph-like ALL) is involved in gene activation which effects many tyrosine kinase and cytokine receptors. The CRLF2 (Cytokine Receptor-Like Factor 2) gene is a member of the cytokine receptor family. Approximately half of this new subgroup carry IGH-CRLF2 and P2RY8-CRLF2 rearrangements. Overexpression of the CRLF2 gene has been found as an unfovarable factor and correlated with poor outcome In our cohort, CRLF2 gene variations had been reported in our previous studies. In this thesis, we aimed to quantify CRLF2 mRNA expression in 59 pediatric B-ALL and 11 pediatric T-ALL patients' diagnosed materials by quantitative-real time polymerase chain reaction (RT-PCR), and evaluate prognostic significance. The CRLF2 expression cut-off value (ΔCt) was determined as 8.02. Consequently, CRLF2 overexpression was detected in 11 B-ALL patients (15%). ΔCt≥8.02 represents normal CRLF2 expression level and 48 B-ALL and 11 T-ALL patients had normal CRLF2 expression. Statistical analyzes were performed according to the BFM protocol criterias but there was no statistically significant difference between H-CRLF2 and N-CRLF2 groups. Clinical features of the H-CRLF2 patients; median value of age is 4 years, 6.3% alive, 6.3% no relapse, response to treatment (5.4%), leukocyte count at diagnosis