Güce güç katmak: Bütünleştirme uygulamalarındaki okul öncesi öğretmenlerini güçlendirme süreci
Empower the power: Investigation of the empowering process of preschool teachers in inclusion practices
  1. Tez No: 705212
  2. Yazar: ÇİĞDEM UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜRGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşitme Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Çalışma, bütünleştirme uygulamaları kapsamında özel gereksinimli öğrencisi olan okul öncesi öğretmelerinin gereksinimlerini belirleyerek, bu gereksinimler doğrultusunda modüler yapıya dayalı öğretmen güçlendirme programı oluşturmak, uygulamak ve işleyişi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma eylem araştırması şeklinde desenlenmiştir. Gereksinim; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Eskişehir İlinde, sınıfında özel gereksinimli öğrenci bulunan 12 okul öncesi öğretmeniyle yarı yapılandırılmış görüşmeler, 9 öğretmenin sınıfında gözlemler gerçekleştirilerek ve eğitim programları ile daha önce yapılan araştırmalar incelenerek belirlenmiştir. Gereksinimler doğrultusunda modüler yapıda hazırlanan program, iki farklı katılımcı grubuna uygulanmıştır. İlk uygulama hibrit bir bakış açısıyla web ortamında ve yüz yüze gerçekleştirilmiş, elektronik koçluk (e-koçluk) sunularak altı öğretmene program uygulanmıştır. İkinci uygulamada ise yüz yüze gerçekleştirilen uygulama etkinlikleri web ortamına aktarılarak program zenginleştirilmiş ve 28 katılımcı rol oynamıştır. Programın uygulanmasından sonra programın işleyişinin incelenebilmesi için katılımcılarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca süreçte elde edilen tüm dokümanlar, modüllerin sonundaki çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulara verilen cevaplar, bireysel etkileşimler, katılımcıların soruları, görüşleri, süreçteki gereksinimleri ile veriler toplanarak programın işleyişi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in order to determine the needs of pre-school teachers who have special needs students within the scope of inclusion practises, to create a modular structure-based teacher empowerment program in line with these requirements and to examine the process. Requirement; semi-structured interviews with 12 pre-school teachers who work in pre-school education institutions in Eskişehir province affiliated to the Ministry of National Education and have students with special needs in their class, 9 teachers were observed by conducting observations in their classrooms and by examining previous studies with educational programs. The modular program was prepared by determined requirements was applied to two different groups of participants. In the first implementation, electronic coaching (e-coaching) was offered both in web environment and face-to-face, and program was applied to six teachers. In the second implementation, the program was enriched by transferring face-to-face practice activities to the web environment and 28 participants took part. After the implementation of the program, interviews were held with the participants to examine the functioning of the program. In addition, all the documents obtained in the process, the answers given to the multiple-choice and open-ended questions at the end of the modules, individual interactions, the participants' questions, opinions, requirements in the process, and the data were collected and the functioning of the program was examined.