Diyabetli olan ve olmayan COVID-19 tanılı hastalarda CRP/albümin oranının araştırılması
Investigation of CRP/albumin ratio in patients diagnosed with COVID-19 with and without diabetes
- Tez No: 705213
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Diyabetes mellitus, insülin sekresyonunun bozulması, insülin etkisinin kusurlu olması veya her ikisine bağlı olarak hipergliseminin varlığı ile karakterize heterojen bir metabolik bozukluktur. Diyabetes mellitus, bulaşıcı hastalıklara yatkınlık yaratan en sık metabolik bozukluklardan biridir. Hiperglisemi; bozulmuş nötrofil kemotaksisi, fagositoz ve bakterisidal aktivite, mikroorganizmaların kompleman fiksasyonu ve opsonizasyonu ve değişmiş kemokin üretimi ile hücresel ve humoral bağışıklık sisteminin düzensizliği ile ilişkilidir. Bu nedenlerle diyabetli hastalarda enfeksiyonlar, diyabeti olmayanlara kıyasla ağır seyretmekte ve tedavisi zorlaşmaktadır. C-reaktif protein (CRP) hepatositler tarafından sentezlenir. Enfeksiyon veya doku iltihabına yanıt olarak, CRP üretimi sitokinler, özellikle IL-6, IL-1 ve tümör nekrozis faktör tarafından uyarılır. Albümin, karaciğer tarafından sentezlenir, plazma proteinlerinin yaklaşık %60'ını oluşturur. Albümin, negatif akut faz reaktanlarından biridir. CRP/albümin oranı, inflamasyona dayalı yeni bir prognostik skor olup, inflamasyonun ciddiyeti ile ilişkilidir, daha yüksek bir oran, daha yüksek bir inflamatuar durumu gösterir. Çalışmamızda diyabeti olan ve olmayan Covid-19 hastalarında CRP/albümin oranlarını araştırarak, Covid-19 hastalığının şiddeti açısından fark olup olmadığını saptamayı amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmamıza Covid-19 tanılı 40 diyabeti olan, 32 diyabet tanısı olmayan hastalar dahil edildi. Romatolojik hastalık, kanser ve organ yetmezliği, gebe, Covid-19 dışında eşlik eden enfeksiyonu olanlar dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilenlerin kayıtları geçmişe yönelik olarak taranarak cinsiyet, yaş, CRP, albümin, lökosit, lenfosit, nötrofil, platelet, hemoglobin, MPV değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes mellitus is a heterogeneous metabolic disorder characterized by the presence of hyperglycemia due to impaired insulin secretion, defective insulin action, or both. Diabetes mellitus is one of the most frequent metabolic disorders predisposing to infectious diseases. Hyperglycemia is associated with dysregulation of the cellular and humoral immune system due to impaired neutrophil chemotaxis, phagocytosis and bactericidal activity, complement fixation and opsonization of microorganisms, and altered chemokine production. For these reasons, infections in diabetic patients tend to be more severe and difficult to treat compared to non-diabetic patients. C-reactive protein synthesized by hepatocytes. CRP production is stimulated by cytokines, particularly IL-6, IL-1, and tumor necrosis factor in response to infection or tissue inflammation. Albumin is synthesized by the liver and constitutes approximately 60% of plasma proteins. Albumin is one of the negative acute phase reactants. The CRP/albumin ratio is a new inflammation-based prognostic score associated with the severity of inflammation that a higher ratio indicates a higher inflammatory state. In our study, we aimed to determine whether there is a difference in the severity of Covid19 disease by investigating the CRP/albumin ratios in Covid-19 patients with and without diabetes. Material and Method: Patients diagnosed with Covid-19 were included in our study that 40 of them with diabetes and 32 without diabetes. Patients with rheumatological disease, cancer and organ failure, pregnant, concomitant infection other than Covid-19 were not included. The records of the patients were scanned retrospectively, and sex, age and CRP, albumin, leukocyte, lymphocyte, neutrophil, platelet, hemoglobin, MPV values were recorded.