Online uygulanan çözüm odaklı kısa süreli psikolojik danışma programının nomofobi ile aleksitimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of online solution focused short-term psychological counseling program on nomophobia and alexithymia
  1. Tez No: 705218
  2. Yazar: SAFİYE DOĞRUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, online uygulanan çözüm odaklı kısa süreli psikolojik danışma programının nomofobi ile aleksitimi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ufuk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu'nda öğrenim gören birinci sınıf öğrencilerle 24 Ocak - 12 Haziran 2021 tarihleri arasında randomize kontrollü 2x3'lük (müdahale/kontrol grupları X ön test/son test/izlem testi) modele dayalı yarı deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın müdahale grubunda 16 öğrenci, kontrol grubunda 16 öğrenci yer almıştır. Veri toplama aracı olarak Katılımcı Bilgi Formu (KBF), Toronto-Aleksitimi Ölçeği (TAÖ) ile Nomofobi Ölçeği (NÖ) kullanılmıştır. Müdahale grubuna 6 haftalık, haftada bir kez, 60-90 dakika online Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma Programı (ÇOKSPDP) uygulanmış, kontrol grubuna ise nomofobi ve aleksitimi ile ilgili bilgilendirici eğitim kitapçığı verilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerden olan frekans, yüzde, minimum, maksimum ve median, sıra ortalamaları değerleri kullanılmıştır. Nicel değişkenlerimizin bağımlı ikiden çok grubun farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek için Friedman testi ve farkın hangi gruptan kaynaklandığını görebilmek için çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Yapılan analizde, kontrol ve müdahale gruplarının öntest-sontest-izlem testlerinde orta düzey nomofobi tespit edilmiştir. Aleksitimi açısından kontrol grubunda aleksitimi görülmezken, müdahale grubunun izlem testinde aleksitimi görülmüştür. Sonuç olarak, her ne kadar ÇOKSPDP sonrası katılımcılar olumlu görüşler bildirseler de, yapılan analizlerde online uygulanan ÇOKSPDP 'nin öğrenci hemşirelerin nomofobi ve aleksitimi üzerinde etkili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effect of solution-oriented short-term psychological counseling program applied online on nomophobia and alexithymia. The research was carried out as a quasi-experimental study based on a randomized controlled 2x3 (intervention/control groups X pretest/posttest/follow-up test) model with first-year students studying at Ufuk University School of Nursing between January 24 and June 12, 2021. There were 16 students in the intervention group of the study and 16 students in the control group. The Participant Information Sheet (PIS) the Toronto Alexithymia Scale (TAS), and the Nomophobia Scale (NMP-S) were used as data collection tools. 60-90 minutes of online Solution-Oriented Short-Term Psychological Counseling Program (ÇOKSPDP) was applied to the intervention group for 6 weeks, once a week, and an informative training booklet on nomophobia and alexithymia was given to the control group.Frequency, percentage, minimum, maximum and median, mean rank values, which are descriptive statistics, were used in the analysis of the data. The Friedman test was used to test whether our quantitative variables differed from more than two dependent groups, and the multiple comparison test was used to see from which group the difference originated. In the analysis, moderate nomophobia was detected in the pretest-posttest-follow-up tests of the control and intervention groups. In terms of alexithymia, alexithymia was not observed in the control group, while alexithymia was observed in the follow-up test of the intervention group. As a result, although the participants reported positive opinions after Solution-Focused Short-Term Psychological Counseling Program (SSFTCP), it was determined in the analyzes made that Solution-Focused Short-Term Psychological Counseling Program (SSFTCP) applied online was not effective on the nomophobia and alexithymia levels of student nurses.