X. ve XIII. yüzyıllar arasında Anadolu'da evlilikler
X. and XIII. marriage in Anatolia between the centuries
  1. Tez No: 705219
  2. Yazar: ŞİLAN SALBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
X. ve XIII. yüzyıllar arasında Anadolu'da siyasal, etnik, sosyo-kültürel ve dini dönüşümler, değişimler yaşanmıştır. Anadolu'da gayrimüslimler ve Müslümanlar bir arada yaşamayı başarmışlardı. Genel olarak Anadolu topraklarında Ortodoks Rumlar, Gregoryen Ermeniler, Gürcüler, Süryaniler, Nasturiler, Monofizit Yakubiler ve Müslüman Türklerden oluşan tebaa bulunuyordu. Gerek devletler arası ilişkilerde gerek sosyal hayatta evlilikler önemli bir yer tutmaktaydı. Anadolu topraklarında özellikle bir bölgeyi ele geçirmek isteyen yöneticiler siyasi evliliklere başvurmaktaydı. Bu evlilikler hakimiyet sağlaması, savaşı sonlandırması ve soy için önemli olması bakımından sınıflandırılabilir. Toplumda din değiştirilerek yapılan evliliklerde vardı. X.- XIII. yüzyıllar arasında Anadolu'da yapılan evliliklerde İslamiyet'in, Hristiyanlığın, Anadolu'da bulunan diğer kültür ve inançların, eski Türk adet, gelenek ve göreneklerinin etkisi görülmektedir. Bu çalışmamızda X. ve XIII. yüzyıllar arasında Anadolu'da yaşanan evlilikleri inceleyeceğiz. Bunun ile birlikte yapılan evlilik kutlamalarına, düğünlere, ziyafetlere ve verilen hediyelere değineceğiz. Geçmişten gelen, Anadolu'da X. ve XIII. yüzyıllarda etkileşimin devam ettiğine inanılan evlilik adetlerinin günümüzde de uygulanmaya devam ettiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Between the centuries X. and XIII., Anatolia had political, ethnic, socio- cultural and religious upheavals and changes. In Anatolia non- Muslims and Muslims Turks have managed to coexist. In Anatolia, Orthodox Greeksi, Gregoryen Armenians, Georgians, Assyrians, Nestorians, Monophysites, Yakubians and Muslim Turks were all represented. Marriages were crucial in inter- state ties as well as social life. Administrators seeking to take control of an area in Anatolia asked for political marriage. These marriages can be categorized according to their importance to lineages, their ability to acquire power and their ability to stop conflict. Converting religions in society often resulted in marriages. The impact of Islam, Christianity, other Anatolian culteres and beliefs as well as traditional Turkish customs and traditions may be found in Anatolian's marriages from the X.- XIII. century. In this research, we will look at the marriages that took place in Anatolia during the centuries of X. and XIII. We will however discuss wedding receptions, weddings, benquets and presents. From the past to present, it is feasible to state that the marital practices that are thought to have remained in Anatolia during the centuries X. and XIII. are still in use.