Eğitim sağlık ve askeri harcamaları ekonomik büyüme ilişkisi: G20 ülkeleri örneği
The relationship between education health and military expenditures and economic growth: Example of G20 countries
  1. Tez No: 705250
  2. Yazar: DİCLE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kamu harcamaları ülkelerin yapmış olduğu ekonomik faaliyetler içinde önemli bir yer tutmaktadır. Refah düzeyinin iyileşmesi, teknolojik ilerlemenin sağlanması ve nüfus artışı devletin önemini arttırmaktadır. Bu tez çalışmasında kamu harcamalarının ülkeler açısından önemliliğine dikkat çekilerek, harcamalar içinde önemli yere sahip olan eğitim, sağlık, askeri harcamalar incelenerek ülkelerin ekonomisi üzerinde etkilerinin olup olmadığı incelenmiştir. Bu bağlamda G20 ülkelerinde 1995-2018 yılları arasında ekonomik büyüme ile eğitim harcamaları, sağlık harcamaları ve askeri harcamalar değişkenleri arasındaki ilişki test edilirken Pedroni ve Kao Eşbütünleşme Testleri ve Panel Nedensellik Testi kullanılmıştır. Çalışmada, LLC (Levin, Lin, Chu) ve Im, Peseran, Shin birim kök testleri uygulanmıştır. Elde edilen test sonuçlarına göre; G20 ülkelerinde 1995-2018 yılları arasında sağlık harcamaları ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunurken, askeri harcamalardan ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Eğitim harcamaları ile ekonomik büyüme arasında bir nedensellik ilişkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Public expenditures have an important place in the economic activities of countries. The improvement of the welfare level, technological progress and population growth increase the importance of the state. In this thesis, the importance of public expenditures in terms of countries has been pointed out, and education, health and military expenditures, which have an important place in expenditures, have been examined and whether they have effects on the economy of the countries. In this context, Pedroni and Kao Cointegration Tests and Panel Causality Test were used to test the relationship between Economic Growth and Education Expenditures, Health Expenditures and Miltary Expenditures variables in G20 countries between 1995-2018. In the study, LLC (Levin, Lin, Chu) and Im, Peseran, Shin unit root tests were applied. According to the test results obtained; while there was a bidirectional causality relationship between health expenditures and economic growth in G20 countries between 1995 and 2018, a unidirectional causality relationship was found from military expenditures to economic growth. No causality was found between education expenditures and economic growth.