Vermikompost uygulamalarının soya bitkisinin gelişimine ve fosfor alımı üzerine etkileri
Effects of vermicompost applications on growth and phosphorus uptake of soybean plants
- Tez No: 705256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Vermikompost, her türlü organik atığın faydalı bir gübre ve etkili bir toprak düzenleyicisine dönüştürüldüğü organik materyaldir. Uzun yıllardır yoğun şekilde kullanılan kimyasal maddeler toprak verimliliğini ve mikrobiyal aktiviteleri olumsuz yönde etkilemektedir. Vermikompost ürünleri toprağa bitki besin maddeleri, çeşitli hormonlar, enzimler, humik maddeler ve özellikle organik madde sağlar. Bu çalışma kireçli topraklarda vermikompost ve fosfor dozlarının soya bitkisinin gelişimi üzerine etkilerini gözlemlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 4 doz vermikompost (kontrol, %2, 4 ve 8) ve her bir vermikompost dozu ile 3 doz fosfor (0, 50 ve 100 ppm) uygulaması değerlendirilmiştir. Böylece tüm fosfor bloklarında 4 doz vermikompost uygulanmıştır. Denemede yer alan tüm bitkiler için optimum düzeyde azot ve potasyum (100 ppm N ve 100 ppm K) uygulanmıştır. Toplam biomas, yaprak yaş ve kuru ağırlıkları, bakla ağırlığı, bitki boyu ve azot kompozisyonu ölçülmüştür. Sonuçlar tüm parametreler üzerinde %1 düzeyinde önemli bulunmuştur. Fosfor ortalamasında kontrol bitkilerinde sap + yaprak yaş ve kuru ağırlıkları sırasıyla 25.69 ve 5.07 gr/bitki olarak tespit edilirken fosforun 100 ppm uygulamasında saksılarda 44.34 ve 8.85 gr/bitki olarak ölçülmüştür. Vermikompost ve fosfor uygulamaları ile topraktak alınan fosfor ve azot miktarları da önemli ölçüde artış göstermiştir. En yüksek yaprak P konsantrasyonu V3P2 uygulamasında %046 olarak ölçülürken en yüksek yaprak N konsantrasyonu V3P2 uygulamasında %2.56 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, çalışmada kireçli toprakta vermikompost uygulamasının artan dozları fosfor alımının artmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Vermicompost is organic material from which any organic waste is converted into a useful fertilizer and effective soil conditioner. Chemical substances that have been used intensively for many years have adversely affected soil fertility and microbial activity. Vermicompost products confer plant nutrient elements, various hormones, enzymes, humic substances and especially organic matter to the soil. This study aimed to study the effects of vermicompost application and phosphorus fertilizer rates on soybean in limy soil conditions. The affect of vermicompost applications was evaluated with four doses of vermicompost (control, 2, 4 and 8%) in three doses of phosporus applications. So, 0, 50 ppm and 100 ppm phosporus blocks had all four doses of vermicompost. Optimum level (100 ppm N and 100 ppm K) of N and K fertilisers were applied to all plants tested. Total plant biomass, leaf wet and dry weights, bean wights, plant height and nitrogen compositions of leaf and bean were measured. The results were detected significant at 1 % on all parameters. As control plants' leaf + scape wet and dry weights were measured 25.69 and 5.07 g respectively, they were measured 44.34 and 8.85 g at plants used vermicompost and phosphorus together. With vermicompost and phosphorus aplications, the phosphorus and nitrogen uptakes increased too. While the highest leaf P concentration was measured as 0.46% in V3P2 application, the highest leaf N concentration was determined as 2.56% in V3P2 application. As a result, we observed increased P uptake levels with increased doses of vermicompost application in limysoils in the our study