The effects of vermicompost on the yeild and yeild componants of soybean and linen
Vermikompostun soya fasülyesi ve ketenin verimi ve verim unsurları üzerindeki etkileri
- Tez No: 820179
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KIZILKAYA, PROF. DR. AGNİESZKA JÓZEFOWSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, farklı dozlarda vermikompost uygulamalarının soya ve keten bitkilerinin verimine, toprakların kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerine olan etkisini araştırılmıştır. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre, 30 saksıda yürütülmüştür. Saksılar toprakla doldurulmuş ve farklı dozlarda solucan gübresi (0%, 0.5%, 1%, 2%, 4% w/w) ile muamele edilmiştir. Deneme, kontrollü koşullar altında 195 gün boyunca sürmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, vermicompost uygulamasının her iki bitki türünde de bitki taze ağırlığı (PFW), bitki boyu (PH) ve dolu kapsül ağırlığı (FPW) üzerinde önemli bir etkisi olmadığını göstermiştir. Ancak, keten bitkisi için, vermikompost uygulamasıyla bitki kuru ağırlığı (PDW) önemli ölçüde artmışken, soya bitkisinde anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Toprak özellikleri açısından, vermikompost uygulamasının toprak elektriksel iletkenliğini (EC) artırdığı, ancak toprak pH değeri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı, toprak organik madde (SOM) ve azot (N) içeriğinin ise daha yüksek vermikompost dozlarında önemli ölçüde arttığı belirlenmiştir. Toprak mikrobiyal özellikleri açısından, vermikompostun soya bitkisinde dehidrojenaz enzim aktivitesi (DHA) ve toprak solunumu (BSR) üzerinde önemli bir olumlu etkisi olmuşken, keten bitkisinde anlamlı farklılıklar saptanmamıştır. Genel olarak, bu çalışma, vermikompostun, özellikle keten bitkisinde, toprak verimliliğini ve bitki büyümesini artırmak için organik bir toprak düzenleyici olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Ancak, bu etkilerin temel mekanizmalarını tam anlamı ile ortaya koymak ve vermikompost uygulama stratejilerini optimize etmek için daha fazla araştırmaya da ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the impact of different dose of vermicompost treatments on plant yield, soil chemical and microbiological properties in soybean and linen crops. A completely randomized design was employed, with 30 pots used for the experiment. The pots were filled with soil and treated with vermicompost at various dosage levels (0%, 0.5%, 1%, 2%, 4% w/w). The experiment lasted for 195 days under controlled environmental conditions. Results showed that the application of vermicompost did not significantly affect plant fresh weight (PFW), plant height (PH), and filled pod weight (FPW) in both crops. However, for linen, the plant dry weight (PDW) significantly increased with vermicompost treatment, while soybean showed no significant difference. Regarding soil properties, vermicompost application led to an increase in soil electrical conductivity (EC) but had no significant effect on soil pH. Soil organic matter (SOM) and nitrogen (N) content significantly increased with higher vermicompost dosage levels. In terms of soil microbial characteristics, vermicompost had a significant positive effect on dehydrogenase enzyme activity (DHA) and basal soil respiration (BSR) in soybean, while no significant differences were observed in linen. Overall, this study highlights the potential benefits of vermicompost as an organic soil amendment for improving soil fertility and plant growth, particularly in linen crops. Further research is needed to explore the underlying mechanisms of these effects and optimize vermicompost application strategies.