The psychosocial, political, economic, sociocultural and educational impacts of migration on Syrian migrants and host communities
Göçün Suriyeli göçmenler ve ev sahibi topluluklar üzerindeki psikososyal, siyasi, ekonomik, toplumsal ve eğitimsel etkileri
  1. Tez No: 705259
  2. Yazar: BÜŞRA KIRLANGIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHUN CEM KARSAVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, Suriye Savaşı, gelişimi, kronolojik olayları ve Göçün Suriyeli Göçmenler ve Ev Sahibi Topluluklar üzerindeki psikososyal, politik, ekonomik, sosyokültürel ve eğitimsel etkileri hakkında bilgi vermek amacıyla yapılmıştır. Göç sürecinin birkaç bileşeni vardır ve bunlar özel olarak açıklanmış ve tartışılmıştır. Bu akımın daha iyi anlaşılabilmesi için konuyla ilgili önemli kavramlar incelenmiş ve Teorisyen Ravenstein'in teorisi örneklerle açıklanmıştır. Göç yasalarını inceledi;“göç ve mesafe”,“göç ve basamaklar”,“yayılma ve emme süreci”,“göç zincirleri”,“doğrudan göç”,“kır kent yerleşimcileri farkı”ve“erkek ve kadın arasındaki fark”. Ravenstein, göçün ana bileşenlerini incelediği ve üzerinde çalıştığı için, bu çalışma ve yöntem ile güçlü bir şekilde iç içedir. Bu çalışmanın yapılmasının temel nedeni, göçün Türkler ve Suriyeliler üzerindeki psikososyal ve sosyokültürel etkileri başta olmak üzere çeşitli etkilere ilişkin çalışmaların ve bilgilerin eksikliğidir. Bu çalışmanın önemi, bu etkilerin analiz edilmesi ve kavranmasının, sorunların çözümüne ve herkes için barışçıl bir ortamın sağlanmasına zemin oluşturmasıdır. Ayrıca İngilizce, Türkçe ve Arapça'ya çevrilmiş detaylı bir anket paylaşılmış ve anket sonuçları tek tek verimli bir şekilde tartışılmıştır. Türkiye'de bir arada yaşayan Suriyeliler ve Türkler için geçmiş ve mevcut durum, düşünce ve beklentiler hakkında farklı kökenlerden çok sayıda Türk ve Suriyeli geri bildirimlerini paylaşmıştır. Bu geri bildirimler, genel süreci kavramak, analiz etmek ve çözüm bulmak için faydalıdır. Sonuçlar, her iki toplumun da bu göç sürecinden etkilendiğini ve daha müreffeh ve barışçıl bir yaşam standardı sağlamak için özellikle entegrasyon sürecinin geliştirilmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study had been conducted in order to give information about the Syrian War, its development, chronological events and its psychosocial, political, economic, sociocultural, and educational impacts of Migration on Syrian Migrants and Host Communities. There are several components of the Migration process and those had been explained and discussed specifically. It had been examined important concepts which are relevant to the topic and the theory of the Theorist Ravenstein had been explained with examples for being able to comprehend this movement more efficiently. He studied the laws of migration;“migration and distance”,“migration and steps”,“diffusion and absorption”,“migration chains”,“direct migration”,“the difference between rural- and city-settlers”and“the difference between male and female”. As Ravenstein analyzed and studied on the main components of migration, it is strongly intertwined with this study and the method. The main reason for conducting this study was the lack of studies and information of several impacts, especially psychosocial and sociocultural impacts of migration on Turks and Syrians. The importance of this study is that analyzing and comprehending these impacts provides a ground for solving problems and ensuring a peaceful environment for everyone. Moreover, it had been shared a detailed survey which had been translated to English, Turkish and Arabic and the results of the survey had been discussed one by one efficiently. Many Turks and Syrians from different backgrounds had shared their feedbacks about several statements about the past and current situation, thoughts and expectations for Syrians and Turks who are living together in Turkey. These feedbacks are beneficial to comprehend, analyze and find solutions regarding the general process. The results showed that both societies had been affected by this migration process and especially the integration process should be developed in order to ensure a more prosperous and peaceful standard of living.