Yabancı boşanma ve ayrılık kararlarının Türkiye'de tanınması veya idari yoldan tescili
Recognition of foreign divorce and separation decisions in Turkey or registration by administrative way
  1. Tez No: 705260
  2. Yazar: SEVDA TUĞÇE NALÇACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KEREM GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yabancı boşanma ve ayrılık kararlarının tanınması, Türkiye'nin imzaladığı iki taraflı ve çok taraflı milletlerarası sözleşmeler hariç, MÖHUK'un 54. maddesine tabidir. Bu maddeye göre, tenfiz için aranan şartlardan karşılıklılık şartı hariç tüm tenfiz şartları yabancı boşanma veya ayrılık kararının tanınmasında aranacaktır. Ayrıca, bu maddeye göre, yabancı boşanma veya ayrılık kararının tanınması için, yabancı devlette verilmiş olan kararın adli makamlar tarafından verilmiş olması gerekmektedir. Fakat, 2017 senesinde Nüfus Hizmetleri Kanunu'na eklenen 27/A maddesi ile, adli makamalar tarafından verilmeyen yabancı boşanma kararlarının Türkiye'de hukuki sonuç doğurması için doğrudan tescilinin yapılabilmesi olanağı getirilmiştir. Getirilen düzenlemede, doğrudan tescil için sınırlı sayıda sebepler belirtilmiş iken, evlilik birliğini sona erdirmeyen ayrılık kararlarına ise yer verilmemiştir. Tez çalışmamızda, boşanma ve ayrılık kavramları, bu kavramların milletlerarası özel hukuktaki görünümleri, vasıflandırma sorunu, bu kavramlara ilişkin kanunlar ihtilafı kuralları, milletlerarası yetki alanındaki özellikleri ve sonucunda da yabancı boşanma ve ayrılık kararlarının Türkiye'de tanınmasının nasıl gerçekleştirilebileceği ile Nüfus Hizmetleri Kanunu'na getirilen yeniliğin hukuki niteliği üzerinde durulacak, uygulamaya yarar sağlayan kapsamlı bir çalışma elde edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The recognition case regarding the recognition of foreign divorce and separation decisions is subject to Article 54 of the MÖHUK without prejudice to multilateral and bilateral agreements that was signed by Turkish Republic. According to this article, all enforcement conditions, except for the reciprocity condition, which are required for enforcement, will also be sought in the recognition of the foreign divorce or separation decision. In addition, according to this article, for the recognition of the foreign divorce or separation decision, the decision made in the foreign state must be given by the judicial authorities. However, with the article 27/A introduced in the Population Services Law in 2017, it has been made possible to directly register foreign divorce decisions that are not given by the judicial authorities in order to have legal consequences in Turkey. In the brought regulation, a limited number of reasons were specified for direct registration of divorce, whereas separation decisions were not included due to not ending the marriage. In our thesis, the concepts of divorce and separation, the appearance of these concepts in international private law, the problem of qualification, the rules of conflict of laws, their features in the international jurisdiction and as a result how the recognition of foreign divorce and separation decisions in Turkey can be realized and the legal nature of the innovation brought to the Population Services Law will be emphasized and a comprehensive study will be tried to be obtained that will submit for the use of practitioners.