Değişik coğrafik bölgelerden izole edilen antimikobakteriyel ajanlara duyarlı ve dirençli Mycobacterium tuberculosis suşlarının sodyum dodesil sulfat poliakrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE) ile incelenmesi
Research on Mycobacterium tuberculosis, isoladet from various geographic regions to antimycobacterial agents by using sodium dodecyl sulphate polyacrylamide gel electrophoresis (SDS-PAGE)
- Tez No: 70526
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEYYAL ROTA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET: Günümüzde tüberküloz özellikle gelişmiş ülkelerde HIV infeksiyonuyla birlikte seyredip epidemilere yol açmaktadır. Çoklu ilaç direnci de aynı zamanda artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü hastalığı kontrol altına almak için acil önlemler alınması gerektiğini açıklamıştır. Bu amaçla farklı bir çok yöntemin kullanıldığı epidemiyolojik çalışmalar yapılmıştır. Bu yöntemlerden bir tanesi de bu çalışmada kullanılan SDS-PAGE yöntemidir. Bu yöntem mikobakteri türlerinin elektroforez yöntemiyle tiplendirilmesinde başarıyla kullanılmıştır. Bu çalışmada 111 M. tuberculosis susunun tüm hücre proteinleri SDS-PAGE'de yürütülerek değişik moleküler ağırlıklarında saptanan protein kalıplarıyla bölgesel ve antibiyotik duyarlılıkları arasında bir korelasyon varlığının incelenmesi amaçlandı. Hazırlanan örnekler stacking ve separating jeller dökülerek süreksiz elektroforez tampon sisteminde yürütüldü. Daha sonra jellere gümüş boyama uygulandı ve densitometre cihazı kullanılarak örneklerdeki protein bantları incelendi. Elde edilen protein bant kalıplarının bölgesel farklılık göstermediği gözlendi. Antibiyotik duyarlılık paternleri ile protein bant paternleri arasında da bir ilişki gözlenemedi. Ayrıca, örneklerin antibiyotik duyarlılıkları bölgesel farklılıklar açısından Ki-kare testi yapılarak istatistiksel olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Recently, tuberculosis accompanies HIV infections and causes epidemics, Meanwhile, multiple drug resistance is increasing. World Health Organization has reported that measures have to be taken to restrain the disease. For this purpose, epidemiologic studies utilising different methods are being done. One of these methods is SDS-PAGE which was used in this study. This method has been employed in typing mycobacteriaceae. The aim of this sudy was to separate the whole cell proteins of 111 M. tuberculosis strains by electrophoresis and investigate the correlation between the protein band patterns both with antibiotic susceptibility patterns and geographic distributions of the strains. Samples were run by discontinious electrophoresis method, and protein bands were analysed by densitometer following silver staining. No correlation was found between protein band patterns both with antibiotic susceptibility patterns geographic distribution of the strains. The differences of antibiotic susceptibility patterns between geographic regions were analysed by using ki-square test. A significant difference of isoniasid, rifampicine, isoniasid+rifampicine was observed among geographical regions.