Çeşitli candida kökenlerinde beyaz-opak koloni morfoloji özelliğinin ve azoltürevlerine duyarlılığının araştırılması ve bazı kökenlere restriction fragment length polimorfisms (RFLP) yönteminin uygulanması
Determination of the white-opaque colony morphology and susceptibility of azole derivatives in various candida strains and analysis of some strains by using RFLP
  1. Tez No: 70525
  2. Yazar: KARDİRYE ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KUŞTİMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
38 ÖZET Immün sistemi baskılanmış hastaların sayısının artışına paralel olarak fungal infeksiyonların görülme sıklığı da artmıştır. C.albicans ile birlikte daha az virülan olduğu düşünülen diğer türler de infeksiyon etkeni olarak görülmektedir. Bunun sonucu olarak antifungal tedavinin önemi günümüzde artmıştır. Çalışmamızda farklı klinik örneklerden izole edilen 50 Candida kökeni klasik yöntemlerle tiplendirilmiş, beyaz-opak koloni morfolojileri değerlendirilmiştir. Örneklerin %62'i beyaz koloni morfolojisi göstermiştir. C.albicans kökenlerinin 22'si (%71) beyaz koloni, 9'u ise opak koloni oluşturmuştur. C.tropicalis de beyaz koloni %57, C.rugosa da %75 oranında saptanmıştır. Bazı kökenlerin DNA'ları izole edilmiş ve EcoR I enzimi kullanılarak RFLP yöntemi uygulanmıştır. Kökenlerin ıtrakonazol, ketokonazol ve flukonazole olan duyarlılıkları buyyon makro ve mikro dilüsyon yöntemleri kullanılarak karşılaştırmıştır. İki yöntem arasında ıtrakonazol ve ketokonazol için %86, flukonazol için %98 oranında uyum olduğu gözlenmiştir. İki yöntem arasında her üç ilaç içinde anlamlı bir fark görülmemiştir( p> 0,05). Direnç en fazla flukonazolde en az ise ketokonazolde gözlenmiştir. Kökenlerin üç ilaca duyarlılıkları arasında anlamlı fark vardır ( p< 0,05). C.albicans ve C.tropicaiis'in virüiansı fazla olan beyaz koloni geliştiren kökenlerinde opak kökenlere göre özellikle flukonazol için direnç oranı yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY Parallel to the increase of the number of the immune supressed patients, the frequency of fungal infections have been rised. Not only C.albicans but also other species which are less viruiant are seen as the infectious agent. As aresult, antifungal therapy becomes more important, today. In this study fifty Candida strains, isolated from different clinical samples, typed by conventional methods and white-opaque colony morphologies of them were evaluated. Sixty two percent of strains occured white colony morphology. 22 of 31 C.albicans strains (%71) were white colony morphology and 9 of 31 C.albicans strains were opaque colony morphology. In this study, 57% of C.tropicalis strains were white colony morphology and 75% of C.rugosa strains were white colony morphology. DNAs of some strains were isolated and digested by EcoRI and then RFLP method was treated. Itraconazole, ketoconazole and fluconazole sensitivities of the strains compared by using macro and micro broth dilution tests. It was observed that significant correlation between two methods. ( The percentages were 86% for itraconazole and ketoconazole, 98% for fluconazole) There were no significant difference between two methods for all three drugs ( p> 0.05). The most resistance was observed to fluconazole, and ketoconazole was the least effective drug There were significant difference among strains' sensitivities to the drugs ( p< 0.05). C.albicans and C.tropicalis which have virulent white colony morphology were more resistant especially to fluconazole according to opaque strains.