A grubu beta hemolitik streptokoklarda eski ve yeni makrolid direnç paterninin irdelenmesi
- Tez No: 91976
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT DOĞANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
VIII. ÖZET A grubu beta hemolitik streptokok suşlarında dünyanın farklı coğrafik bölgelerinden, değişik zamanlarda, değişik oranlarda makrolid direnci rapor edilmiştir. İlk kez 1959 yılında izole edilen dirençli suşların bildirimi her geçen gün artarak devam etmektedir. Çeşitli mekanizmalarla ortaya çıkan makrolid direncinden genellikle, bu antibiyotiklerin sık kullanımına bağlı olarak gelişen seçici baskılanma mekanizması sorumlu tutulmaktadır. Çalışmamızda Mayıs 1999-Ocak 2000 tarihleri arasında Ankara ilindeki üç büyük merkez ve iki resmi kreşden toplanan, 291 tanesi (%80.83) çocuk olmak üzere çeşitli yaş gruplarına ait hastaların boğaz kültürlerinden izole edilen 360 adet A grubu beta hemolitik streptokok susu kullanılmıştır. Bu suşların disk diffüzyon yöntemiyle 1999-NCCLS kriterlerine uygun olarak, makrolid grubu antibiyotiklere duyarlılıkları test edilmiştir. Disk diffüzyon yöntemiyle yapılan duyarlılık testleri sonucunda üç suş eritromisin, klaritromisin ve azitromisine dirençli (%0.83), bir suş eritromisin, klaritromisine orta duyarlı (%0.27), ancak azitromisine dirençli bulunmuştur (%1.1). E-test ile yapılan MİK tespiti sonucunda bu suşların hepsi test edilen makrolidlere dirençli bulunmuşlardır (%1.1). Test edilen makrolidlere dirençli bulunan suşlar, direncin fenotipini belirlemek üzere, eritromisin ve klindamisin diskleri ile test edilmiştir. Dirençli suşlardan bir tanesinin indüklenebilir direnç özelliği taşıdığı, diğer üç susun ise M fenotipinde direnç gösterdiği tespit edilmiştir. A grubu beta hemolitik streptokokların tedavisinde penisilinden vazgeçilmemelidir. Ancak, bu ilaca allerjik kişilerde tercih edilecek alternatif makrolidler olmalıdır. Ağır sekellere sebep olan bu patojenlerin makrolid antibiyotiklere duyarlılığının test edilmesi ve direnç fenotiplerinin belirlenmesi gerekli hale gelmiştir. Bu yönde yapılacak çalışmalar hem epidemiyolojik açıdan hem de ülkemizdeki ampirik tedaviler için referans olması bakımından önem arzetmektedir. 49-
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY INVESTIGATION OF OLD AND NEW MACROLIDE RESISTANCE PATTERNS OF GROUP A BETA HEMOLYTIC STREPTOCOCCI Different rates of macrolide resistance in group A beta hemolytic streptococcus strains have been reported from various geographic areas of the world. The reports of isolated resistant strains, after the first isolation in 1959, has been increasing day by day with great numbers. Selective pressure mechanism is kept responsible for the macrolide resistance which is generally formed by different mechanisms depending upon the antibiotics use frequency. Altogether 360 strains of group A beta hemolytic streptococcus, isolated from the throat samples of different age groups were included to our study between May- 1999 and January-2000. In the study population, 291 (80.83%) samples are children of three big medical centres and two kindergardens in Ankara. The susceptibility of these strains has been tested for macrolide group antibiotics with disc diffusion method in accordance with 1999-NCCLS criteria. At the end of the tests, three strains found to be resistant to erythromycin, chlarithromycin, and azithromycin (0.83%), and one strain showed intermediate resistance to erythromycin, and chlarithromycin (0.27%), but resistant to azithromycin (1.1%). Consequently, MIC tests made by E- test methods on all of these strains are found to be resistant to macrolides (1.1%). The strains found to be resistant to macrolides were re-tested both by erythromycin and clindamycin discs, to find out the phenotypes of these bacteria. One of these strains (25%) had inducible resistance, other three (75%) belonge to M phenotype. Penicillins, for group A beta hemolytic streptococci should be considered as the first-line treatment, but macrolides for patients allergic to this drug could be an excellent alternatives. It has come to be a necessity for this pathogen to be tested for macrolide succeptibility and indeed to find out about the resistance phenotypes. It is an important issue to make more studies for macrolides to follow the resistance patterns of group A beta hemolytic streptococci, which can be used as a reference for epidemiological issues and as well as an empiric treatment decision in our country. -50