Çoklu ortamla öğrenmede durumsal ilginin akademik başarı, transfer ve bilişsel yüke etkisi
The effect of situational interest on academic achievement, transfer and cognitive load in multimedia learning
  1. Tez No: 705268
  2. Yazar: PELİN ÇAKTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. FERHAN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı durumsal ilgi yaklaşımları doğrultusunda sunulan durumsal ilgi bileşenlerinin, çoklu ortamla öğrenme ortamında, durumsal ilgi, başarı, transfer ve bilişsel yüke etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma gerçek deneysel desenlerden sontest kontrol gruplu desen ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 2018-2019 Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde lisans öğrenimini görmekte olan 171 katılımcı ve 2019 yaz döneminde Pedagojik Formasyon Sertifika Programına (PFSP) kayıtlı olan 257 katılımcı dahil olmuştur. Araştırma toplam 428 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak; demografik bilgiler anketi, durumsal ilgi ölçeği gelecek ve geçmiş zaman formu, başarı testi, bilişsel yük ölçeği ve transfer testi kullanılmıştır. Değişkenlerin birbirleri ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla Pearson korelasyon katsayısı kullanılmış, gruplar arası karşılaştırmalar varyans analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma bağlamında sunulan durumsal ilgi bileşenlerinin, başarı testi, transfer ve bilişsel yük üzerinde etki oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte materyal sunumundan sonra katılımcıların durumsal ilgilerinde anlamlı bir artış görülmüştür. Katılımcıların materyali aldıktan sonra geliştirdikleri durumsal ilgilerinin; başarı testi sonuçları ve transfer testi sonuçları ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Çoklu ortamla öğrenme ortamlarında baştan çıkarıcı detayların durumsal ilgi çerçevesinde değerlendirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of situational interest components presented in line with different situational interest approaches on situational interest, achievement, transfer and cognitive load in multimedia learning environments. This research was carried out with the posttest control group design, which is one of the real experimental designs. The study included 171 participants who were studying at Ege University Faculty of Education in the spring term of the 2018-2019 academic year and 257 participants who were registered in the Pedagogical Formation Certificate Program (PFSP) in the summer term of 2019. The research was carried out with a total of 428 participants. As data collection tools in this research; demographic information questionnaire, situational interest scale future and past tense form, achievement test, cognitive load scale and transfer test were used. Pearson correlation coefficient was used to reveal the relationship between variables, and comparisons between groups were made using analysis of variance. It has been observed that the situational interest triggers presented in the context of the research have no effect on achievement test, transfer and cognitive load. However, after the material presentation, a significant increase was observed in the situational interests of the participants. The situational interests that the participants developed after receiving the material; It was found that there was a significant positive correlation between achievement test results and transfer test results. Suggestions were made for the evaluation of seductive details within the context of situational interest in multimedia learning environments.