Görme engelliler için bir artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirilmesi
Development of an augmented reality application for visually impaired
- Tez No: 705278
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma kapsamında görme engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına canlı görüntü kaydı yapmakta olan akıllı telefonlar ile çalışan bir sesli artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirilmiştir. Uygulama anlık telefon kamerası görüntüsü üzerinden obje tespiti, engel bildirimi-derinlik çıkarımı sağlamakta; bununla birlikte çevrimiçi harita altlıkları üzerinden navigasyon sağlamakta ve bu çıktıları sesli geri bildirimle görme engelli kullanıcıya sunmaktadır. Bu işlevleri yerine getirirken derin öğrenme tekniklerinin problem çözme yeteneklerinden faydalanmaktadır. Hesap yükü ve depolama alanı bakımından oldukça maliyetli derin öğrenme modellerinin web servislerine dönüştürülerek kullanılması sayesinde uygulama, kullanıcı cihazında bir yük oluşturmadan orta segment ve altı cihazlarda dahi sonuç üretebilen kolay ulaşılabilir, ekonomik bir çözüm niteliği kazanmıştır. Ayrıca, dünya genelinde geliştiricilerin katılımına açık, açık kaynak kodlu ve yerli bir yazılım ürünü elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, an audio augmented reality application that works with smartphones recording live images has been developed to facilitate visually impaired individuals' lives. The application provides object detection and obstacle notification-depth extraction via instant phone camera image. It also provides navigation via online maps and presents these outputs to the visually impaired user with audible feedback. While performing these functions, it benefits from the problem-solving capabilities of deep learning techniques. Thanks to the use of deep learning models via web services, which are very costly in terms of computational load and storage, the application has become an easily accessible, economical solution that can produce results even in the low-end or mid-end devices without causing a load on the user device. In addition, an open-source and domestic software product, open to the participation of developers around the world, was obtained.