T.c. Sağlık Bakanlığı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 2007 yılında başvuran hastalarda bozulmuş açlık glikozu ve hiperlipidemi birlikteliğinin retrospektif incelenmesi
T.r. Ministry of Health Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital retrospective investigation of the combination of improved fasting glucose and hyperlipidemia in patients applicable to the family medicine polyclinic in 2007
  1. Tez No: 705288
  2. Yazar: ÖZLEM POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE ÖZLEM HARMANKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Diyabet, insülin sekresyonunda veya aktivitesindeki bozukluklardan kaynaklanan protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını etkileyen ve kan şekerinde yükselmeyle karakterize; kronik, metabolik bir hastalıktır. Tip 2 diyabete mikrovasküler ve makrovasküler birçok komplikasyon eşlik etmektedir. Çalışmamızda Aile hekimliği polikliniğimize başvuran hastalarda Bozulmuş Açlık Glukozu (BAG) ile Hiperlipidemi birlikteliğini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal Metod: Çalışmamıza; bilinen diyabeti, dislipidemisi veya kardiyovasküler hastalığı olmayan, ailesinde lipid metabolizma bozukluğu öyküsü olmayan, yaşları 13 ile 65 arasında değişen (yaş ortalaması 43,24 ± 12,05), 674'ü (% 67.9) kadın ve 319'u (% 32.1) erkek olmak üzere toplam 993 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların açlık kan şekeri (AKŞ), total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL ve HbA1c parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubunun % 41,6'sında BAG saptandı. Olguların % 35,4'ünde LDL; % 33,6'sında total kolesterol; % 26,22'sinde trigliserid; % 51,12'sinde HDL değerleri anormal olarak saptandı. BAG görülen olguların yaş ortalamaları, AKŞ düzeyi normal olan olguların yaş ortalamalarından istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı yüksektir (p < 0.001). BAG görülenlerde trigliseridin anormal olma oranı (% 32.7); AKŞ düzeyi normal olanlardan (% 21.6) istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı yüksekti (p < 0.001). Erkeklerde BAG görülme oranı (% 47); kadınlardan (% 39) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (p < 0.05).BAG olanların HbA1c düzeyleri, AKŞ düzeyi normal olanlardan istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı yüksektir (p < 0.001) LDL düzeyi, total kolesterol düzeyi veya trigliserid düzeyi anormal olan olguların yaş ortalamaları, aynı parametreler için normal değerlere sahip olan olguların yaş ortalamalarından istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı yüksek saptandı (p < 0.001). Trigliserid düzeyleri anormal olan olguların HbA1c yüzdesi düzeyleri, trigliserid düzeyi normal olan olgulardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü (p < 0.05). Sonuç: Çalışmamızda diyabetin erken dönemi olan BAG döneminde bile lipid metabolizma bozukluğunun başladığı sonucuna vardık. Diyabet önleme çalışmalarında gösterildiği gibi prediyabet olan hastalarda öncelikle ve ilk planda yaşam tarzı değişikliği planlanmalıdır. Bu nedenle bozulmuş açlık glukozu tanısının konması ve dislipidemi varlığıyla beraber kardiyovasküler riskin saptanması klinik öneme haizdir. Koruyucu hekimliğin kuralları gereği tip 2 diyabet ve komplikasyonlarının gelişiminin önlenmesi için gerekli yaklaşımlarda bulunulmasının önemini bir kez daha vurgulamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes is characterized by an increase in blood sugar, which affects protein, carbohydrate and fat metabolism resulting from disorders in insulin secretion or activity; It is a chronic metabolic disease. Type 2 diabetes is accompanied by many microvascular and macrovascular complications. In our study, we aimed to evaluate the association of Impaired Fasting Glucose (IFG) and Hyperlipidemia in patients who applied to our family medicine outpatient clinic. Material Method: In our study; There were no known diabetes, dyslipidemia or cardiovascular disease, no family history of lipid metabolism disorder, aged between 13 and 65 (mean age 43.24 ± 12.05 years), 674 (67.9%) women and 319 (32.1%) A total of 993 patients, including men, were included. Fasting blood glucose (FG), total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL and HbA1c parameters of the patients participating in the study were evaluated. Results: IFG was detected in 41.6% of the study group. LDL in 35.4% of cases; 33.6% of total cholesterol; 26.22% of them were triglycerides; HDL values ​​were found to be abnormal in 51.12% of them. The mean age of the patients with IFG was statistically significantly higher than the mean age of the patients with normal FAG level (p < 0.001). The rate of abnormality of triglyceride in patients with IFG (32.7%); FBG level was significantly higher than normal (21.6%) patients (p < 0.001). The incidence of IFG in men (47%); It was statistically significantly higher than women (39%) (p < 0.05). HbA1c levels of those with FAG were statistically significantly higher than those with normal FG levels (p < 0.001) The mean age of the cases with abnormal LDL level, total cholesterol level or triglyceride level was found to be significantly higher than the mean age of the cases with normal values ​​for the same parameters (p < 0.001). The HbA1c percentage levels of the cases with abnormal triglyceride levels were found to be statistically significantly higher than those with normal triglyceride levels (p < 0.05). Conclusion: In our study, we concluded that lipid metabolism disorder begins even in the IFG period, which is the early stage of diabetes. As shown in diabetes prevention studies, lifestyle changes should be planned first and foremost in patients with prediabetes. Therefore, it is clinically important to diagnose impaired fasting glucose and to determine the cardiovascular risk together with the presence of dyslipidemia. We tried to emphasize once again the importance of taking the necessary approaches to prevent the development of type 2 diabetes and its complications, as required by the rules of preventive medicine.