Bir üniversite hastanesinin genel cerrahi kliniğinde yatan hastaların ameliyat sonrası uyku kalitesi ve uyku düzenini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting the post-operative sleep quality and sleep patients in the general surgery clinic of A university hospital
- Tez No: 705293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmanın amacı bir üniversite hastanesinin genel cerrahi kliniğinde yatan hastaların ameliyat sonrası uyku kalitesi ve uyku düzenini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Richards-Campbell Uyku Anketi (RCUA) ve Uyku Düzenini Etkileyen Etmenler Formu (UDEEF) kullanıldı. Veriler, ameliyat sonrası hastanede en az 3 gün yatan ve ilk 48 saatini doldurmuş hastalarda yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Veriler R vers. 2.15.3 programı (R Core Team, 2013) ile analiz edildi. Araştırma Kasım 2019- Mayıs 2020 tarihleri toplam 210 hastadan veri toplandı. Hastaların yaş ortalaması 50,57±15,35 yıl olup, %63,8'i kadın ve en sık hepatobiliyer sistem cerrahisi (%36,2) olduğu belirlendi. Hastaların cerrahi kliniklerde uyku durumlarını etkileyen en önemli faktörlerin odanın fazla ışıklı olması, oda ısısı (çok sıcak veya soğuk), odanın kalabalık olması, odaya sık sık girilip çıkılması, ağrı, vücuda takılı tıbbi cihazlar, hastalıkla ilgili kaygıların olması ve çevredeki gürültü olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the postoperative sleep quality and sleep patterns of patients hospitalized in the general surgery clinic of a university hospital. Patient Information Form, Richards-Campbell Sleep Questionnaire (RCSQ) and Factors Affecting Sleep Pattern (FASP) were used to collect research data. Data were collected by face-to-face interview method from patients who were hospitalized for at least 3 days after surgery and completed the first 48 hours. Data were analyzed by R vers. 2.15.3 program (R Core Team, 2013). Data were collected from a total of 210 patients within the scope of the study. The mean age of the patients was 50.57±15.35 years, 63.8% of them were female and hepatobiliary system surgery was the most common (36.2%). It was determined that the most important factors affecting the sleep status of patients in surgical clinics were excessive light in the room, room temperature (too hot or cold), crowded room, frequent entering and leaving the room, pain, medical devices attached to the body, anxiety about the disease, and noise in the environment.