Karbonhidrat ve sodyum klorid ağızda çalkalamanın sprint performansına etkisi
Effects of carbohydrate and sodium chloride mouth rinses on sprint performance
  1. Tez No: 705335
  2. Yazar: ONUR YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN RUDARLI NALÇAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çok sayıda araştırma ile Karbonhidrat (KH) ağızda çalkalamanın bir saatlik yüksek yoğunluklu dayanıklılık performansı üzerindeki olumlu etkisini kanıtlanmış iken, uygulamanın yüksek yoğunluklu aralıklı egzersizler üzerindeki etkileri daha az ilgi görmüştür. Sodyum klorid (NaCl) tat reseptörlerinin de beyni aktive etme potansiyeline sahip olduğunun ve yutma ile ilgili kaslarda daha güçlü bir kasılma ve daha yüksek aktivasyon hızı meydana getirdiğinin gösterilmesi sonucunda ağızda çalkalama yöntemi ile sportif performans üzerindeki ergojenik etkileri merak edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, antrene sporcularda ağızda KH (%6) ve NaCl (%6) çalkalama uygulamalarının tekrarlı sprint performansına etkilerini araştırmaktır. Tekrarlı, tek kör, plasebo kontrollü ve çaprazlama tasarımına sahip çalışmaya 15 antrene sporcu (10 erkek 5 kadın) gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular en az 48 saat ara ile 4 kez gece açlığı ile laboratuvara gelmiş, 30 dakika dayanıklılık egzersizinin (%70 maksVO2) ardından tekrarlı sprint testine (10 sn × 6, 40 sn ara ile) katılmıştır. Dayanıklılık testinin 0., 10., 20., 30. dakikalarında ağızda karbonhidrat (%6,4 maltodekstrin), sodyum klorid (%6,4) çözeltisi ve su (plasebo) çalkalanması veya hiçbir çalkalama yapılmaması (kontrol) istenmiştir. 3 × 4 ANOVA ile gerçekleştirilen analizler sonucunda, seanslar arasında tekrarlı sprint performansı ile elde edilen güç [zirve güç, ortalama güç, minimum güç (W, W/kg) ve yorgunluk indeksi (%)] ve yorgunluk değişkenlerinde (kalp atım hızı, kan laktat düzeyi ve yorgunluğu algılama düzeyi) anlamlı farklılığın olmadığı bulunmuştur. Elde edilen sonuçlardan, bu çalışmada kurgulanan yöntem ile uyaranların kullanılan fiziksel performansın sonuç değişkenlerini etkilemede yetersiz göründüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Multiple investigations have confirmed carbohydrate mouth rinse (CMR) enhances high intensity endurance performance lasting under 1 hour, but the effects of CMR on high intensity intermittent exercise has received less attention. As a result of the demonstration that sodium chloride (NaCl) taste receptors have the potential to activate the brain and create a stronger contraction and higher activation rate in the muscles related to swallowing, the ergogenic effects on sportive performance with the mouth rinsing method are curious. The aim of this study is to investigate the effects of oral rinsing of CHO (6%) and NaCl (6%) on repeated sprint performance in trained athletes. Fifteen trained athletes (10 men, 5 women) voluntarily participated in the study, which was repeated, single-blind, placebo-controlled and crossover design. Athletes came to the laboratory with a night fasting 4 times with an interval of at least 48 hours and participated in the repeated sprint test (10 sec × 6, 40 sec intervals) after 30 minutes of endurance exercise (70% maxVO2). At the 0th, 10th, 20th and 30th minutes of the endurance test, it was requested to rinse the mouth with CHO (6.4% maltodextrin), sodium chloride (6.4%) solution and water (placebo) or no rinsing (control). As a result of the analyzes performed with 3 × 4 ANOVA, the power output variables obtained by repeated sprint performance [peak power, average power, minimum power (W, W/kg) and fatigue index (%)] and fatigue variables (heart rate, blood lactate level and rate of perceived exertion) between sessions were not found to be significantly different. From the obtained results, it may be concluded that the method and stimuli used in this study seem insufficient to affect the outcome variables of physical performance.