Aile hekimliği pratiğinde çocuklardaki hiperglisemiye yaklaşım ve birinci basamak sağlık kurumlarında tip 1 diyabet tanı tedavi izlem rehberinin yeri
Approach to hyperglycemia in children in family medicine practice and the place of type 1 diabetes diagnostic treatment follow-up guide in primary healthcare
- Tez No: 705375
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM UĞRAŞ, DOÇ. DR. BELMA HALİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağında sıklıkla Tip 1 Diyabet görülmektedir ve bulgularının aileler tarafından erken fark edilmesi, hekimler tarafından daha hızlı bir şekilde teşhis edilip tanının konması ve erken tedaviye başlanması durumunda diyabetik ketoasidoz gibi ciddi komplikasyonlardan çocukların korunmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada birinci basamak hekimleri bilgilendirmek amacıyla yazılan Birinci Basamak Sağlık Kurumlarında Tip 1 Diyabet Tanı Tedavi İzlem Rehberi'nin aile hekimleri tarafından ne derece takip edildiğinin araştırılması ve hiperglisemisi olan çocuklara yaklaşımlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışma da, pandemi öncesi aile hekimliği kongrelerinde yapılan yüz yüze görüşmeler ile, pandemi sonrasında ise aile hekimliği dernekleri üzerinden uzaktan erişim ile anket çalışması yapılmıştır. Ankette tanımlayıcı soruların yanı sıra hekimlerin hiperglisemi tanımı ve yaklaşımlarını değerlendiren 5 soru sorularak değerlendirme yapılmıştır. 3 soru ve üzeri doğru cevap verenler başarılı sayılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 708 aile hekimi gönüllü olarak katılıp anket sorularımıza cevap verdiler. Katılımcıların 346'sı (%49) kadın, 362'si (%51) erkekti. Branşlar açısından incelendiğinde %66'sı Aile Hekimi (Pratisyen Hekim), %21,2'si Aile Hekimliği Asistanı, %12,4'ü Aile Hekimliği Uzmanı, %0,4'si Aile Hekimi (Diğer Branş Uzmanlarından Aile Hekimi) idi. Meslekteki süre ve uzman-pratisyen-asistan olma durumları değerlendirildiğinde başarılı ve başarısızlar arasında istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Pratisyen hekimlerinin %38,3, Aile hekimliği uzmanlarının %35,2, Aile hekimliği asistanlarının %28 i başarılı oldu. Mesleki tecrübelerine bakıldığında, 0-5 yıl %31,1 5-10 yıl %31,4 11-20 yıl %35,7 >20 yıl %40,4 'ü başarılı oldu (p>0.05). Birinci basamağa yönelik hazırlanan tanı tedavi izlem rehberini okuyanların okumayanlara göre, mezuniyet sonrası eğitim alanların da almayanlara göre daha başarılı olduğu gözlendi (p=0.004, p=0.027). Eğitimi iyi olanların branşları (p=0.071) ve tecrübeleri (p=0.206) arasında istatistikçe anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Type 1 Diabetes is frequently seen in childhood, and it protects children from serious complications such as diabetic ketoacidosis, if its findings are noticed early by families, diagnosed and diagnosed more quickly by physicians, and early treatment is started. In this study, it was aimed to investigate the extent to which the Type 1 Diabetes Diagnosis and Treatment Follow-up Guide in Primary Health Care Institutions, which was written to inform primary care physicians, is followed by family physicians and to evaluate their approach to children with hyperglycemia. Materials and Methods: In this descriptive and cross-sectional study, a face-to-face interview was conducted at family medicine congresses before the pandemic and a remote access survey was conducted through family medicine associations after the pandemic. In addition to descriptive questions in the questionnaire, an evaluation was made by asking 5 questions evaluating the definition and approaches of physicians for hyperglycemia. Those who gave correct answers to 3 questions or more were considered successful. Findings: 708 family physicians voluntarily participated in our study and answered our survey questions. Of the participants, 346 (49%) were female and 362 (51%) were male. When examined in terms of branches, 66% were Family Physicians (General Practitioners), 21.2% were Family Medicine Assistants, 12.43% were Family Medicine Specialists, 0.42% were Family Physicians (Family Physicians from Other Branch Specialists). No statistically significant difference was found between successful and unsuccessful ones when the duration of the profession and the status of being a specialist-practitioner-assistant were evaluated (p>0.05). 38,3% of general practitioners, 35,2% of family medicine specialists and 28% of family medicine assistants were successful. Considering their professional experience, 0-5 years 31,1%, 5-10 years 31,4%, 11-20 years 35,7%, >20 years 40,4% were successful (p>0.05). It was observed that those who read the diagnosis and treatment follow-up guide prepared for primary care were more successful than those who did not, and those who received postgraduate education were more successful than those who did not (p=0.004, p=0.027). No statistically significant difference was found between the branches (p=0.071) and experience (p=0.206) of those with good education.