T.C.S.B. İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimler ile asistanhekimlerin defansif tıp uygulamaları ile ilgiligörüşlerinin değerlendirilmesi
Specialist and assistant gynecologists' views aboutdefensive medicine, working in İzmir Aegean Obstetric and Gynecological Disease Training and Education Hospital
- Tez No: 634468
- Danışmanlar: DR. İSA ÖZELMAS, DOÇ. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Defansif tıp uygulamaları;“Hekimin, tanı ve tedaviye yönelik tıbbi uygulamaları hastanın sağlığından ziyade ceza veya hukuk davalarından korunmak amacıyla kullanması”şeklinde tanımlanabilir. Bu çalışmada malpraktis davaları yönünden yüksek riskli olan kadın hastalıkları ve doğum hekimliği pratiğinde defansif tıp uygulamaları algısının yaygınlığının (prevelansının) ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma T.C.S.B. İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (T.C.S.B. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İzmir İli Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Genel Sekreterliği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum Evi) yapıldı. Verileri toplamak için 1 Ekim 2012-15 Ekim 2012 tarihleri arasında bu alanda en sık kullanılmış yöntem olan yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından oluşturulmuş olan“Defansif Tıp Uygulamaları Anketi”uygulandı. İlgili hastanede görev yapan, 38 uzman hekim ile 31 asistan hekim çalışma kapsamına alındı. 38 uzman hekimin 4'ü hastane yöneticisi, 3'ü izinli olduğu için çalışmadan kapsamı dışında bırakıldı. 31 uzman hekim ve 31 asistan hekimin tamamına ulaşıldı ve çalışmanın anketleri uygulandı (n:62). Çalışmada güncel çalışmalar ile uyumlu olarak, hekimlerin büyük çoğunluğunun defansif tıp uyguladığı ve hekimlerin %24,2'sinin (n:15) çok iyi, %50'sinin (n:31) iyi, %25,8'inin (n:16) orta derecede defansif tıp uyguladığı sonucuna ulaşıldı. Çalışmaya dahil edilen kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekim grubunda defansif tıp uygulamalarının yaygın olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The“Defensive medicine practice”can be defined as“the practice of diagnostic or therapeutic measures conducted primarily not to ensure the health of the patient, but as a safeguard against possible malpractice liability”. The aim of the study was to evaluate the prevalence of perception about defensive medicine practice in gynecologists as a very high risks group about malpractice liability. Study was performed in“Aegean Obstetric and Gynecological Disease Training and Education Hospital, in İzmir. From 1 October 2012 to 15 October 2012, we applied a questionnaire called ”defensive medicine practice survey" which was made by researcher. And for data collection we used face to face interview methods, one of the most common techniques. 38 specialists and 31 assistant, were working in this hospital, were aimed to be joined survey. We could reach all 31 assistant doctor however we only could reach 31 specialist, because 4 of them were at administration duty at that time and 3 of them were on vacation. At the end 31 specialists and 31 assistant gynecologists completed the survey (n:62). In agreement with the other recent studies, the results showed that most of the gynecologists practice defensive medicine. When we evaluated the gynecologists' tendency level to practice defensive medicine, we reached the score %24,2 and this score shows us they applied the defensive medicine at best level (n:15), the score %50 is good level (n:31) and score % 25,8 is medium level (n:16). As a conclusion this study shows us that the defensive medicine applications are being used commonly among the gynecologists.