Fasulyede domuz pıtrağı (Xanthium strumarium L.) ve sirken (Chenopodium album L.)'in çıkış sonrası mücadelesinde kullanılan ımazamox'un minimum dozlarının belirlenmesi'un minimum dozlarının belirlenmesi
Determination of minimum doses of imazamox used in beans for post-emergence control of fat hen (Xanthium strumarium L.) and common cocklebur (Chenopodium album L.)
- Tez No: 705384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Fasulye yetiştiriciliğinde sorun olan önemli yabancı otlar arasında yer alan Sirken (Chenopodium album L.) ve Domuz pıtrağı (Xanthium strumarium L.)'na karşı çıkış sonrası kullanılan Imazamox etken maddesine sahip herbisitin yeterli etki (% >90) sağlayabilen minimum dozlarırın belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Uygulamalar her iki yabancı otun 2-4 ve 6-8 gerçek yapraklı dönemlerinde ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Saksılarda yapılan araştırmalarda Imazamox'un önerilen dozuyla (%100) beraber, % 75, % 50 ve % 25 oranındaki dozlar ve herbisitsiz kontrol uygulamaları yapılmıştır. Herbisit uygulamasının yapıldığı günü takip eden 1, 3, 5, 7, 14, 21 ve 28'inci günlerde bitki boyları, yaprak sayıları ve bitkide görülen herbisit semptomları kaydedilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, Domuz pıtrağı (X. strumarium L.)'nın 2-4 gerçek yapraklı dönemindeki mücadelesinde önerilen dozun yarısına tekabül eden 50 g e.m./da %70 civarında başarı sağlarken 63,8 g e.m./da ise %90 ve üzerini bir kontrol sağladığı görülmüştür. 6-8 gerçek yapraklı döneminde ise 65 g e.m./da Imazamox'un % 90 üzerine kontrol sağlayabildiği belirlenmiştir. Diğer yabancı ot türü olan Sirken (C. album L.)'de ise, 2-4 gerçek yapraklı dönemde 4 g e.m./da %50 üzerinde başarı sağlarken, 14 g e.m./da ise %90 üzerinde sonuç vermiştir. Sirken (C. album L.)'in, 6-8 gerçek yapraklı döneminde Imazamox'un 2 g e.m./da, % 50 üzeri başarı sağlarken, 12 g e.m./da ise % 90 ve üzeri oranında kontrol sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the minimum doses of the herbicide with the active ingredient Imazamox which provide satisfactory efficacy (> 90%) on the control of fat hen (Chenopodium album L.) and common cocklebur (Xanthium strumarium L.), which are two troublesome weeds of bean cultivation areas. Minimum dose studies were carried out separately in the 2-4 and 6-8 true leaf stages of both weeds. The Experiments were carried out in pots under greenhouse conditions. The recommended dose of Imazamox (100%) together with 75%, 50% and 25% were applied to the weeds during the above mentioned leaf stages and some pots were left untreated for control. Plant height, number of leaves and herbicide symptoms on the weeds were recorded on the 1st, 3rd, 5th, 7th, 14th, 21st and 28th days following the herbicide application. As a result of the studies, it was determined that half dose of recommendation (50 g ai/da) provides 70% success in the control of common cocklebur (X. strumarium L.) when applied at the 2-4 true leaf stage, while 63,8 g ai/da required for 90% control of the weed. In the period of 6-8 true leaves stage, it was determined that Imazamox would provide 90% control at 65 ai/da application dose. For the other weed species, fat hen (C. album L.), 4 g ai/da was determined to be requred for more than 50% control in the period of 2-4 true leaves, while 14 g ai/da noted to provide over 90% control. For the fat hen (C. album L.) at 6-8 true leaves stage, 2 a ai/da Imazamox was required to provide at least 50% success in control, while 12 g ai/da provided over 90% control.