Türkiye'de organik tarım ürünlerinin yasal farkındalığı ile lojistik performansı üzerine bir araştırma ve model önerisi
A research and model proposal on the legal awareness and logistics performance of organic agricultural products in Turkey
  1. Tez No: 705391
  2. Yazar: ÖZCAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPASLAN ALPASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Ziraat, Transportation, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde sağlıklı tarım ürünlerine olan talep küresel boyutta bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bunun sebebi, tarımsal ürünlerde kullanılan kimyasal ilaçlar nedeni ile insan sağlığı ve çevresel birtakım sorunlar meydana gelmesi ile birlikte kaynaklarımızın sürdürülebilirliğinin büyük oranda zarar görmesidir. Tüm bu gelişmeler daha sağlıklı ve çevreye duyarlı olan organik tarım metodunun yaygınlaşarak kullanılmasına yol açmıştır. Ancak organik tarım ürünlerine yönelik güvenli ve etkin bir lojistik altyapısının bulunmaması, organik tarım ürünlerinin nihai tüketicilere ulaştırılması noktasında birtakım zafiyetlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Söz konusu soruna çözüm olarak yapılan bu araştırmada, 435 katılımcıdan elde edilen nicel veriler kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre organik tarım ürünlerine yönelik yasal düzenlemelerin, organik tarım ürünlerinin lojistik performansı üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, ülkemizde organik tarım ürünlerine yönelik lojistik sektörünün daha iyi bir seviyeye gelebilmesi için elde edilen veriler doğrultusunda bir model önerisinde bulunulmuştur. Model kapsamında, organik tarım ürünleri için özel satış mağazaları ve geri dönüşüm ağının da yer aldığı kapsamlı ve uygulanabilir bir yapı ortaya çıkmıştır. Modelin ülkemiz dışındaki diğer birçok ülke içinde uygulanabilir olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the demand for healthy agricultural products has become a global need. This is due to the fact that due to chemical drugs used in agricultural products, a number of problems with human health and the environment occur, as well as the sustainability of our resources is greatly damaged. All these developments have led to the widespread use of the organic farming method, which is healthier and more environmentally friendly. However, the lack of a safe and effective logistics infrastructure for organic agricultural products leads to a number of weaknesses in the delivery of organic agricultural products to end consumers. In this study, which was conducted as a solution to the problem in question, quantitative data obtained from 435 participants were used. According to the findings obtained, it has been concluded that the legal regulations for organic agricultural products have an impact on the logistics performance of organic agricultural products. However, in order for the logistics sector for organic agricultural products to reach a better level in our country, a model has been proposed in accordance with the data obtained. As part of the model, a comprehensive and viable structure has emerged, including specialized outlets for organic agricultural products and a recycling network. It is expected that the model will be applicable in many other countries outside our country.