Multilayered framing process in environmental movement: the anti-gm mobilization in turkey
Çevre hareketlerinde çok katmanlı çerçeveleme süreci: türkiye'de gdo karşıtı mobilizasyon
  1. Tez No: 823017
  2. Yazar: BARIŞ GENÇER BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHRİSTOPHER ROOTES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Kent
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Türkiye'de ulusal ve yerel çevre örgütleri ile organik tarım yapan çiftçi ve tüketici örgütleri bir araya gelerek Mart 2004'te“GDO'ya Hayır Platformu ”nu oluşturmuş ve GDO'ların yeryüzündeki ekolojik yaşamı tehdit ettiğini açıkça ifade eden“Yaşam Patentlenemez”başlıklı bir deklarasyona imza atmışlardır.“GDO'ya Hayır Platformu”geniş bir yelpazede eylemler düzenlemenin yanı sıra, kısa sürede ülke çapında 90 kuruluşa ulaşmış ve Ekim 2004'te Canavar Domates Turu'na ev sahipliği yapmıştır. Bir ay süren tur, genetiği değiştirilmiş (GD) gıda ve ürünlerin riskleri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye'nin Batı, Güney, Doğu, Kuzey ve Orta kesimlerindeki 15 şehri ziyaret etti. Bu araştırma, teşhis, prognostik ve motivasyonel gibi temel çerçeveleme görevlerinin, Türkiye'deki GDO karşıtı hareketin Friends of the Earth'ün Bite-Back kampanyasıyla işbirliği içinde Türkiye çapında düzenlenen Canavar Domates Turu kapsamında yerel, ulusal ve küresel ile nasıl ilişkilendiğine incelemektedir. Bulgular GDO karşıtı aktivistlerin sorunsalı tanımlamalarında, çözüm önerileri ve vatandaşların seferberliğe katılmaları için gerekçeleri sunmalarında çok katmanlı bir çerçevelemenin varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, national and local environmental organizations and organizations of organic farmers and consumers came together in order to create the“No to GMOs Platform”in March 2004 and signed a declaration entitled“Life cannot be patented”which publicly states that GMOs are a threat to ecological life on earth. Besides organizing a wide range of actions“No to GMOs Platform”- which had reached 90 organizations in a short span of time from all over the country-, welcomed the Monster Tomato Tour in October 2004. The one-month tour visited 15 cities in West, South, East, North and Central Turkey to raise awareness about the risks of genetically modified (GM) food and crops. The research aims to identify how and why core framing tasks; diagnostic, prognostic and motivational framing relate to local, national and global within the anti-GM mobilization in Turkey around the Monster Tomato Tour organized in cooperation with the Friends of the Earth's Bite-Back campaign. The findings are interpreted with a multilayered framing perspective through which anti-GM activists define the issue problematic, redress solutions and point out rationales for citizens to join the mobilization.