Gece ibadeti ile ilgili rivayetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of rumors regarding night worship
  1. Tez No: 705394
  2. Yazar: İBRAHİM KILINÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gece ibadeti konusunda pek çok rivayet bulunmaktadır. Bu rivayetler hadis kaynaklarında genellikle“Kıyâmü'l-leyl”, ve“Salâtü'l-leyl”başlığı altında bir araya getirilmiştir. Bu hadislerde Hz. Peygamber ve ashâbının ayakları ve gözleri şişene kadar namaz kıldıklarına dair ifadeler geçmektedir. Bu durum gece ibadetinin sahih rivayetler ekseninde incelenmesine neden olmuştur. Yapılan bu çalışmada Hz. Peygamber'in gece ibadeti kıyâm, kırâat, rekât sayısı bakımından ele alınmıştır. Ayrıca gece ibadeti ile ilgili unsurlardan uyku kavramı ve çeşitleri açıklanmıştır. Gece namaz kılanlara farklı ecir ve sevap vaat eden, rivayetler hadis kriterleri açısından incelenmiş, bu tarz rivayetlerin ortak özelliklerine değinilmiştir. Sonuç olarak sahih rivayetler ışığında gece ibadetinin mahiyeti ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many rumors about night worship. These narrations are generally gathered under the headings of Kıyamul-leyl and Salatul-leyl in hadith sources. In these hadiths, There are statements that the Prophet and his companions prayed until their feet and eyes swelled. This situation has led to the examination of night worship in the axis of authentic narrations. In this study, the night worship of the Saint Prophet is discussed in terms of qiyam, recitation and number of rak'ahs. In addition, the concept and types of sleep, which is one of the elements related to night worship, are explained. The narrations that promise different rewards and rewards to those who pray at night are examined in terms of hadith criteria, and the common features of such narrations are mentioned. As a result, the nature of night worship has been tried to be revealed in the light of authentic narrations.