Üniversitelerdeki öğrenci işleri hizmet kalitesinin akademisyenlerin bakış açısından değerlendirilmesi: Devlet ve vakıf üniversiteleri karşılaştırması
Evaluation of the quality of services for student affairs in universities from academic's perspectives: A comparison of state and foundation universities
  1. Tez No: 705395
  2. Yazar: NİLGÜN DENİZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplumun yükseköğretim kurumlarından beklentisi, kaliteli ve çağın gereksinimlerine uygun eğitim hizmetlerinin sunulmasıdır. Yükseköğretim kurumları tüm hizmet kurumları içerisinde çok büyük öneme sahiptir. Yükseköğretim kurumlarının hizmet kalitesini artırmak ve aldıkları hizmetten memnun öğrenciler yaratmanın yanı sıra, eğitim kurumlarına öğrenci alınmasında en önemli etkenlerden biri olan öğretim elemanlarının almış oldukları hizmet kalitesinin ölçülmesi üniversitelerin başlıca hedeflerinden olmalıdır. Bu hedef doğrultusunda, bu araştırmada hizmet kalitesini ve öğretim elemanı memnuniyetini ölçmek hedeflenmiştir. Hizmeti alan kişilerin memnuniyet derecelerinin ölçülmesi ile kaliteli eğitim sunulması, üniversitelerin hizmet kalitesine bağlıdır. Türkiye'deki Vakıf ve Devlet Üniversitelerinde görev yapan öğretim elemanları esas alınarak hizmet algısının ölçülmesi; kurumların yönetim işleyişlerinde, hizmet kalitesi, memnuniyet ve uygulanan kalite süreçleri konusunda aydınlatıcı olacaktır. Araştırma, algılanan hizmet kalitesinin ölçülmesi, alınan hizmetten duyulan memnuniyet ve uygulanan kalite süreçlerinin ölçümünü esas alan bir bakış açısı ile yürütülmüştür. Çalışma, öğretim elemanlarının üniversitelerdeki Öğrenci İşleri Daire Başkanlıklarına yönelik hizmet kalitesi ve imaj algısı; hizmetlerden yararlananların memnuniyetlerinin vakıf ve devlet üniversiteleri açısından karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma konusunu“ ”Üniversitelerdeki Öğrenci İşleri Hizmet Kalitesinin Akademisyenlerin Bakış Açısından Değerlendirilmesi: Devlet Ve Vakıf Üniversiteleri Karşılaştırması" oluşturmaktadır. Birinci bölümde Hizmet Kalitesi ve Ölçümü, ikinci bölümde yükseköğretim kurumları ve yükseköğretim kurumlarında hizmet kalitesi ve ölçümü, son bölümde yükseköğretim kurumlarında hizmet kalitesinin ölçülmesi amacıyla, vakıf ve devlet üniversitelerinde görev yapan öğretim elemanlarına anket çalışması ve bu çalışmadan elde edilen sonuçlara ve yorumlara yer verilmiştir. Araştırma kapsamında, Türkiye genelinde Devlet ve Vakıf üniversitelerinde görev yapan 243 kişiye anket uygulaması yapılmıştır. Bu doğrultuda nicel araştırma temelinde hazırlanan veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Servqual ölçeği kullanılarak yapılan çalışmada algılanan hizmet düzeyi, memnuniyeti ve kalite süreçleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, tüm bulgular ortalamanın üzerindedir. Ancak vakıf üniversitelerinde görev yapan öğretim elemanlarının, devlet üniversitelerindeki öğretim elemanlarında göre öğrenci işleri daire başkanlıklarından aldıkları hizmet kalitesi, memnuniyeti ve kalite süreçlerinde ki hizmet kalitesi algılarının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The expectation of the society from higher education institutions is the provision of high quality education services in accordance with the needs of the age. Higher education Educational institutions also have a great importance in all service sectors. Education In addition to increasing the service quality of higher education institutions and creating satisfied students with the service they have received, measuring the service quality of the teaching staff, which is one of the most important factors in attracting students to educational institutions, should be one of the main goals of educational institutions and universities. In line with this goal, it is aimed to measure the service quality and instructor satisfaction in this study. Measuring the satisfaction levels of the service recipients and providing quality education depend on the service quality of educational institutions and universities. Measuring the perception of service based on the teaching staff working in Foundation and State Universities all over Turkey; It will be illuminating about service quality, satisfaction and applied quality processes in the management processes of institutions. The research was carried out with a perspective based on the measurement of perceived service quality, satisfaction with the service received and the measurement of the quality processes applied. The study, the service quality and image perception of the academic staff towards the Registrar's Offices in the Universities; The aim of this study was to compare the satisfaction of those who benefit from the services in terms of foundation and state universities. The research topic is“Evaluation of Student Affairs Service Quality in Universities from the Perspective of Academics: Comparison of State and Foundation Universities”. In the first part, Service Quality and Measurement, in the second part, service quality and measurement in higher education institutions and higher education institutions, in the last part, a survey study of the teaching staff working in foundation and state universities in order to measure the service quality in higher education institutions and the results and comments obtained from this study are included. Within the scope of the research, a questionnaire was applied to 243 people working in State and Foundation universities throughout Turkey. In this direction, the questionnaire technique was used as the data collection method prepared on the basis of quantitative research. Perceived service level, satisfaction and quality processes were examined in the study using the Servqual scale. According to the research results, all findings are above the average. However, it has been concluded that the academic staff working at foundation universities have higher perceptions of service quality, satisfaction and quality of service in quality processes they receive from student affairs departments compared to lecturers at state universities.