Job evaluation and its relationship to the performance of employees within an organization: 'A study on Baghdad University'
İş değerlendirmesi ve çalışanların kuruluş performansı ile ilişkisi: 'Bagdad Üniversitesi üzerine bir araştırma'
  1. Tez No: 705404
  2. Yazar: KHUDHAIR ABBAS ALOMARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma, iş değerlendirmesi ve bunun organizasyondaki çalışan performansıyla nasıl bir ilişkisi olduğu hakkındadır. Çalışma, bir vaka çalışması olarak Bağdat Üniversitesi'ni yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı, Bağdat Üniversitesi'nde iş değerlendirmesi ile çalışan performansı arasındaki ilişkiye bakmaktadır. Çalışmanın yaklaşımı bir anketti ve araştırma tasarımı tanımlayıcı araştırmaydı. Metodoloji: Çalışmanın örneklemi, Bağdat Üniversitesi'nde bir anketi tamamlayan rastgele bir çalışan örnekleminden alınmıştır. Ankete toplam 170 kişi yanıt verdi. Verilerin analizi kullanıldı. Çalışma verilerini analiz etmek için Spss, yanıtlayan frekansları, normallik testi analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi, çalışmanın amacı ile uyumluydu. Bulgular: Çalışma, iş değerlendirmesi ile çalışan performansı arasında pozitif ve önemli bir ilişki olduğunu bulmuştur. Bu sonuç, iş değerlendirmesi ve çalışan performansı arasındaki ilişkiyi doğrulayan korelasyon ve regresyon tarafından keşfedildi. Öneri: bu çalışma, Bağdat Üniversitesi'nde çalışan tüm alanların ve kuruluşların çalışma derecesini değerlendirmede günümüz stratejilerini ve araçlarını uygulamak için Çalışma'yı önerir. Yürütme seviyelerinin iyileştirilmesine katkıda bulunan, Bağdat Üniversitesi'ndeki çalışanların gelişmiş günümüz inovasyonunu kullanma kapasitesini geliştirmek için projeler ve kurslar hazırlamak.
Özet (Çeviri)
The study is about job evaluation and how it relates to employee performance at The Organization. The study used the University of Baghdad as a case study. The purpose of this research is to look at the relationship between job evaluation and employee performance at the University of Baghdad. The study's approach was a questionnaire, and the research design was descriptive research. Methodology – The study's sample was drawn from a random sample of employees at the University of Baghdad, who completed a questionnaire. A total of 170 people responded to the survey. The analysis of data was used. Spss to analyze study data, respondent frequencies, normality test analysis, reliability analysis, correlation analysis, and regression analysis were all in line with the study's goal. Findings - The study found that there is a positive and substantial association between job evaluation t and employee performance. This result was discovered by correlation and regression, which validated the relationship between job evaluation and employee performance. Recommendation - this study recommend Work to apply present-day strategies and means in assessing the degree of work altogether areas and establishments working in the University of Baghdad. Providing preparing projects and courses to build the capacity of employees in university of Baghdad to utilize progressed present day innovation, which adds to improving execution levels.