Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden doğan hakkın tapuya şerhi
Annotation to the title deed of the right arising from the construction contract in return for land share
  1. Tez No: 705405
  2. Yazar: HATİCE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir. Bu sözleşme, TMK'nın 1009. maddesinde ismen zikredilmiş olmasına rağmen hüküm ve sonuçları kanun koyucu tarafından düzenlenmemiştir. Çalışmamız kapsamında sözleşme, kişisel hakların şerhini ilgilendirdiği ölçüde ele alınmıştır. Bu doğrultuda öncelikle, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi ve kişisel hakların şerhine ilişkin genel açıklamalara yer verilmiştir. Sonrasında sözleşmeden doğan hakkın şerhinin kurulması ve şerhin hükümleri incelenmiştir. Son bölümde ise şerhin sona ermesi ve terkine ilişkin açıklamalar yapıldıktan sonra çalışmamızı ilgilendirdiği boyutuyla uygulamadaki tartışmalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A construction contract in return for land share is a synallagmatic agreement. Although this agreement is mentioned in Article 1009 of the Turkish Civil Code, provisions and results of the agreement is not regulated by the legislator. Within the scope of our study, the agreement was dealt with to the extent that it concerns the annotation of personal rights. Therefore, firstly, explanations regarding the construction agreement in return for land share and personal rights annotations were made. Afterwards, the establishment of the annotation of the right arising from the agreement and provisions of the annotation was evaluated. In the last part, after explaining the termination and abandonment of the annotation, the discussions in practice were interpreted regarding the scope of our study.