The effect of product-market fit on strategy implementation in startups in Iraq
Irak'ta başlangıçlarda ürün pazarı uyumunun strateji uygulamasına etkisi
  1. Tez No: 705403
  2. Yazar: MOHAMMED MAJID BRISSAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmanın temel amacı, Irak'taki girişimlerde ürün-pazar uyumunun strateji uygulamalarına etkisini araştırmaktır. Makale, bu çalışmayla ilgili oldukları için ürün pazarına uygunluk, keskin pazar odaklılık ve alıcı kişiliği değişkenlerini denetlemeye çalışmaktadır. Araştırmanın hedef kitlesinden veri toplama yöntemi olarak kapalı uçlu anket kullanıldığından, bu araştırma için kullanılan araştırma yöntemi betimsel tasarım ve nicel yaklaşımdır. Araştırmanın değişkenleri arasındaki karşılıklı ilişkiyi araştırmak için araştırmacı, çalışmanın amacına uygun olması nedeniyle doğrusal regresyon analizi, korelasyon analizi, çoklu bağlantı analizi gibi farklı istatistiksel yöntemler kullanmıştır. Çalışmada, korelasyon yoluyla keşfedilen ve regresyonla doğrulanan ürün-pazar uyumu, pazara keskin odaklanma ve alıcı kişiliği ile stratejik uygulama arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulundu. Çalışmada ayrıca değişkenler arasında çoklu bağlantı sorunu olmadığı da tespit edilmiştir. Herhangi bir başarılı gelen pazarlama yaklaşımının önemli bir bileşeni, alıcı kişilikleridir. Bir satış yapmadan önce, kime pazarlama yaptığınızı ve kime satış yaptığınızı bilmeniz gerekir. Günümüzde tüketiciler, yalnızca bireysel deneyimleriyle son derece alakalı olan hedefli pazarlama mesajlarına dikkat ediyor. Bu çalışma araştırması, birkaç hiyerarşik yönetim katmanı eklemenin, yaratıcı başarı pahasına da olsa, yeni başlayanların ekonomik başarıya ulaşmasına ve düşmanca ortamlarda hayatta kalmasına büyük ölçüde yardımcı olabileceğini savunarak, Küçük start-up'ın teknoloji şirketlerine ışık tutuyor. Bu araştırma, yeni kurulan organizasyon yapıları anlayışımızı geliştirmesine rağmen, gelecekteki araştırmalarda ele alınabilecek önemli eksikliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to investigate the effect of product -market fit on strategy implementation in startups in Iraq. The paper try to oversee the variables are product market fit, sharp go to market focus and buyer persona because they are related to this study. The study method used for this research are descriptive design and quantitative approach because this study were used close ended questionnaire as method of data collection from the target population of the study. To investigate the interrelationship between the variables of the study the researcher was employed different statistics methods are linear regression analysis, correlation analysis, multicollinearity analysis because they were matching the objective of the study. The study was found there is a positive and significant association between product market fit, sharp go to market focus and buyer persona and strategic implementation, which was discovered through correlation and confirmed by regression. The study also found that there is no multicollinearity problem between variables. A key component of any successful inbound marketing approach is buyer personas. Before you can make a sale, you need to know who you're marketing to and selling to. Consumers today only pay attention to targeted marketing messages that are highly relevant to their individual experiences. This study research throw light on the tech companies of the Small start-up, arguing that adding a few hierarchical management tiers can greatly help start-ups achieve economic success and survive in hostile environments, although at the expense of creative success. Despite the fact that this research advances our understanding of start-up organizational structures, it has significant shortcomings that could be addressed in future research.