The impact of human resource management practices on achieving institutional excellence 'applied study on al-Iraqi University'
İnsan kaynakları yönetim uygulamalarının kurumsal mükemmellik üzerine etkisi: 'el-Irak Üniversitesi üzerine uygulamalı çalışma'
- Tez No: 705409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının kurumsal mükemmelliğe ulaşma üzerindeki etkisini konu almaktadır. Bu çalışmada bir Irak üniversitesi vaka çalışması olarak kullanılmıştır. Bu araştırmanın amacı, bir Irak üniversitesinde insan kaynakları yönetimi ile kurumsal mükemmellik arasındaki ilişkiye bakmaktır. Çalışmanın yaklaşımı bir anketti ve araştırma tasarımı tanımlayıcı araştırmaydı. Metodoloji – Çalışmanın örneklemi, bir Irak üniversitesinde bir anketi tamamlayan rastgele bir çalışan örnekleminden seçilmiştir. Ankete toplam 200 kişi yanıt verdi. Verilerin analizi kullanıldı. Çalışma verilerini analiz etmek için SPSS, yanıtlayan frekansları, normallik testi analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi, çalışmanın amacı ile uyumluydu. Bulgular - Çalışma, ücretlendirme, işe alma ve seçme, kurumsal mükemmellik üzerine eğitim geliştirme arasında pozitif ve önemli bir ilişki olduğunu bulmuştur. Bu sonuç, aralarındaki ilişkiyi doğrulayan korelasyon ve regresyon tarafından keşfedilmiştir. Öneri - bu çalışma, bir Irak üniversitesinde çalışan tüm alanların ve kuruluşların çalışma derecesini değerlendirmede günümüz stratejilerini ve araçlarını uygulamak için Çalışma'yı önerir. Bir Irak üniversitesindeki çalışanların, uygulama seviyelerinin iyileştirilmesine katkıda bulunan, günümüzün gelişmiş inovasyonunu kullanma kapasitesini geliştirmek için projeler ve kurslar hazırlamak.
Özet (Çeviri)
This study is about impact of human resource management practices on achieving institutional excellence. This study used the a Iraqi university as a case study. The purpose of this research is to look at the relationship between human resource management and institutional excellence at the a Iraqi university. The study's approach was a questionnaire, and the research design was descriptive research. Methodology - The study's sample was drawn from a random sample of employees at the a Iraqi university, who completed a questionnaire. A total of 200 people responded to the survey. The analysis of data was used. SPSS to analyze study data, respondent frequencies, normality test analysis, reliability analysis, correlation analysis, and regression analysis were all in line with the study's goal. Findings - The study found that there is a positive and substantial association between compensation, recruitment and selection, training development on institutional excellence This result was discovered by correlation and regression, which validated the relationship between them. Recommendation - this study recommend Work to apply present-day strategies and means in assessing the degree of work altogether areas and establishments working in the a Iraqi university. Providing preparing projects and courses to build the capacity of employees in the a Iraqi university to utilize progressed present day innovation, which adds to improving execution levels.