Transpatellar giriş ile tibia çivisi uygulanan hastaların patellar tendon boyutlarının ultrasonografi kkarşılaştırılması
Comparing of bilateral patellar tendon dimensions whomwere performed tibia intramedullary nailing patients usingtraspatellar approach
- Tez No: 705439
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ESENKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ. Bu çalışmanın amacı, tibia diafiz kırıklarında uyguladığımız intramedüller çivi ameliyatı esnasında patellar tendon giriş yerimizin, patellar tendon boyutları üzerine olan etkisini araştırmak ve sonuçların ameliyat sonrası dönemde ortaya çıkan diz önü ağrısı ile ilişkili olup olmadığını literatür taraması ile göstermek. YÖNTEM. Bu amaç doğrultusunda 2009 - 2015 tarihleri arasında, transtendinöz giriş ile intramedüller çivi yapılan 32 tibia diafiz kırıklı hastanın, her iki patellar tendonlarına ultrasonografi tetkiki yapıldı. BULGULAR. 32 hastanın 12'si kadın, 20'si erkek hasta idi. Ortalma yasları 33 (20 - 59 ) olup, 19 sağ, 13 sol tibia opere edilmiştir. Hastalar, hastaneye yatısının ortalama 4,9.gününde (1-34) opere olmuşlardır. Hastalar postop ortalama 38,3 aylık iken (10.ay - 84.ay) çalışmamıza dahil edildi. Toplam 32 hastanın 10 tanesi (%31.3) diz önü ağrısından ¸şikâyet ederken, 22 hastanın (%68.7) ağrısı olmadığı saptandı. Diz önü ağrısı olmayan grupta sağlam tarafa göre patellar tendon genişlik ve kalınlıklarında anlamalı artma görülürken, hem ağrılı hem ağrısız grupta patellar tendon uzunluklarında sağlam tarafa göre anlamı değişiklik görülmedi. SONUÇ. Çalışmamıza göre; transpatellar giriş ile uygulanan tibia çivisinin, patellar tendon boyutları üzerinde diz önü ağrısı ile ilişkili olabilecek bir etki yaratmadığı sonucu çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. The purpose of this study is that to research the effect of patellar tendon insertion site on the patellar tendon dimensions during the intramedullar nailing operation, which we were performed on the tibial diaphysis fractures and to show if the results are relating to anterior knee pain appeared on the after operation period by literature review. METHODS. In line with this purpose, from 2009 to 2015 patients, who have 32 tibial diaphysis fractures, are performed intramedullar nailing by a tranpatellar approach were made ultrasonography examination in terms of both patellar tendons. RESULTS. From 32 patients, 12 of them were women and 20 of them were men. Their average ages are 33 (20 - 59), 19 of them were operated from right tibia and 13 of them from left. Patients were operated average on the 4,9th days of hospitalisation. Patients were included in our study when postop was average in 38,3 months (10th months - 84th months). While 10 patients of total 32 (31.3%) complain about anterior knee pain, it was determined that 22 patients (68.7%) haven't got any pain. While reasonable increase on the patellar tendon width and thickness is determined on the group, haven't got anterior knee pain compared with the healthy side, any reasonable changes isn't be determined on the patellar tendon lenght of both pained and pain-free groups compared with the healthy side. CONCLUSION. According to our study, we concluded that tibial nailing implemented by transpatellar insertion doesn't cause any effect on the patellar tendon dimensions relating to the anterior knee pain.