Süleyman Fehmi'nin 'Edebiyat' adlı eseri (değerlendirme-çeviri yazı-sözlük)
Süleyman Fehmi's work entitled 'Literature' (evaluation-translation text-dictionary)
  1. Tez No: 705438
  2. Yazar: TÜLAY BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Süleyman Fehmi'nin edebiyat teorisi kapsamında hazırladığı“Edebiyat”adlı çalışmasını Latin alfabesine aktarmak ve çalışmanın Türk edebiyatındaki konumunu ve önemini tahlil etmektir. Süleyman Fehmi'nin“Edebiyat”çalışması, XX. asrın ilk çeyreğinde kaleme alınmış bir edebiyat teorisi kitabıdır. Bu tez kapsamında edebiyat teorisinin önemi, Türk edebiyatında ve Batı'daki gelişim süreci, Süleyman Fehmi'nin çalışmasından önce gelen bu alanda yazılmış önemli eserler ve tüm bu etkenlerle Süleyman Fehmi'nin çalışması arasındaki münasebet ele alınarak değerlendirilmektedir.“Edebiyat”okullarda öğrenim gören öğrenciler için tertip edilmekle birlikte hem de edebiyata merak duyan insanların okuyabilecekleri biçimde hazırlanmıştır. Bu yüzden çalışmada bol miktarda örnek şiir, roman veya deneme gibi birçok farklı metinden alıntı yer alır. Süleyman Fehmi, çalışmasında özellikle sade bir anlatım kullanmaktadır. Tezde,“Edebiyat”ın her bir bölümü ele alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to convert the book Edebiyat of Süleyman Fehmi, written within the field of literary theory, into Latin alphabet and analyze the status and importance of the book in Turkish literature. Edebiyat of Süleyman Fehmi is a book of literary theory written in the first quarter of the 20th century. Within the scope of this thesis work, the importance of literary theory and its development process in Turkish and Western literature, important works that were written in this field before the work of Süleyman Fehmi, and correlations between all these factors and the work of Süleyman Fehmi will be analyzed. Although Edebiyat was written for students educated in schools, it was also prepared in a way to be readable for people who are interested in literature. For this reason, there are so many quotations from poems, novels and essays in Edebiyat. Süleyman Fehmi especially uses a plain language in his work. In this thesis, each section of Edebiyat is addressed and evaluated separately.