Cognitive modelling of opposing forces at the simulation analysis lab
Benzetim analiz laboratuvarında karşı kuvvetlerin bilişsel modellenmesi
- Tez No: 705442
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEYREK BOZŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ULUBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde geliştirilen silah sistemlerinin kavram tasarımı ve doğrulama aşamalarında angajman simülasyonları yapılmaktadır. Bu simülasyonların başarısı, bileşenlerin davranışlarının ne kadar gerçeğe yakın modellendiğiyle doğru orantılıdır. Bu sebeple, gerçekte insan tarafından kontrol edilen bileşenlerin davranışlarının insanların sınırları ve kusurlarını da içeren bilişsel boyutları da göz önünde bulundurularak temsil edilmesi önem taşımaktadır. Çeşitli çalışmalarda bu bileşenlerin davranışları, bilişsel mimariler kullanılarak modellenmiştir. Davranış temsilinde birden fazla bilişsel süreç yer alabilmekle birlikte, birçok çalışmada tek bir bilişsel süreç modellenmiş ve birbiriyle etkileşen bilişsel süreçler yeterince incelenmemiştir. Bu tezde, SOAR bilişsel mimarisi kullanılarak durumsal farkındalık ve sürpriz süreçlerinin bilişsel modellemesi yapılmıştır. Bu bilişsel modellerin yönlendirdiği ajanların davranışları, STAGE benzetim ortamında çeşitli deneyler yapılarak gözlemlenmiştir. Bilişsel mimari kullanılarak modellenen iki farklı bilişsel sürecin etkileşimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern military systems, engagement simulations are used to assist in conceptual design and verification of weapon systems. The quality of these simulations is directly proportional to the level of authenticity of the behavior of the components that are modeled. For this reason, it is important to represent the behavior of human controlled components by accounting for the cognitive aspects including human limitations and flaws. In various studies, the behaviors of these components are modeled using cognitive architectures. These representations of behavior can contain several cognitive processes, but in many studies, a single cognitive process has been modeled and the interacting cognitive processes have not been adequately studied. In this thesis, computational cognitive model of situational awareness and surprisal related cognitive processes were implemented using SOAR cognitive architecture. The behaviors of agents guided by these cognitive models have been observed by performing various experiments in the STAGE simulation environment. Interaction of the two cognitive processes modelled has been discussed.