QA/QC formulation in building information models via structural design reviews
Tasarım değerlendirme yorumları aracılığı ile yapı bilgi modellerinde kalite güvencesi ve kalite kontrolü formulasyonu
  1. Tez No: 705453
  2. Yazar: ESAT ÇANDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapı Bilgi Modelleri (YBM) inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır ve modellerin bütünlüğünü ve güvenilirliğini sağlamak için kalite kontrolü yapılması gerekmektedir. Kalite kaygısı, modellemedeki ilk adımlarla başlar ve bir projenin yaşam döngüsünün sonuna kadar devam eder. YBM'ler genellikle bazı hatalar içermekte ve tespit edilmedikleri hallerde, işverenlerle beraber uzun inceleme süreçlerine, kod uygunluk kontrollerine veya yapım sırasında sorunlara neden olabilmektedir. Kalite gereksinimleri projelere ve hatta aynı proje içindeki paydaşlara göre değişiklik gösterdiğinden standart bir kalite kontrol prosedürünün oluşturulması zordur. Modellerin kalitesine odaklanmak için tasarım ekiplerinin ihtiyaçlarına göre özel prosedürler hazırlanmalıdır. Bu nedenle, YBM kalite konularını keşfetmeye bunları zamanında belirlemeye ve ortadan kaldırmaya yönelik formulasyonlar geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Halihazırda, bir Yapı Bilgi Modelinin genel kalite seviyesini belirlemek ve kalite kontrol prosedürleri önermek için hiçbir kılavuz ve formulasyon bulunmamaktadır. Bu çalışmada, yapısal bir modelin bütünlüğünü sağlama amacıyla kontrol edilecek öğeleri belirlemek için işverenden gelen tasarım değerlendirme yorumları kullanılmıştır. Mevcut sorunları anlamak için tasarım ve model incelemeleri sınıflandırılarak ve analiz edilerek, kontrol listesi de içeren bir kalite kontrol mekanizması önerilmiştir. Bu çalışmada, YBM kalite konularının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla uygulayıcı ve tasarım ekipleri tarafından uyarlanabilecek bir YBM kalite güvencesi ve kontrol formalizmi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Building Information Models (BIMs) are being used widely in the construction industry, and a quality check should be performed in order to ensure the integrity and reliability of the models. Quality concern starts with the initial steps in modeling and continues through at the end of the lifecycle of a project. BIMs generally contain some errors and mistakes and if not identified, might result in long review processes with the employers or cause issues during code compliance checks or construction. Since the quality requirements vary according to the projects and even the stakeholders within the same project, it is challenging to establish a standard quality check procedure. In order to focus on the quality of the models, custom procedures tailored according to the needs of the design teams should be prepared. Hence, there is a need to explore the BIM quality issues and develop formalisms to identify and eliminate them in time. Currently, there are no guidelines and formalisms to determine the overall quality level of a Building Information Model and propose Quality Assurance and Control procedures. In this study, design reviews from the employer are used to determine the items to be checked for satisfying a structural model's integrity. The design and model reviews are classified and analyzed to understand the existing issues, and a quality control mechanism, including a checklist, is proposed. This study contributes to a better understanding of BIM quality issues and proposes a BIM quality assurance and control formalism that can be tailored by practitioners and design teams.