Türkiye'de yerelin merkezileşmesi: İki bin sonrası Türkiye'de yerel yönetimlerde yeniden yapılanma
Centralization of local in Turkey: Reconstruction of local governments in Turkey after two thousand
  1. Tez No: 705454
  2. Yazar: SEÇİL KAHYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKAN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Dünyada teknolojinin gelişmesi, iletişim araçlarının kullanımının yaygınlaşması, demokratikleşme eğilimlerinin artması, küreselleşme denen olgunun meydana gelmesi; devletleri, kamu yönetimi yapılarında değişiklik yapmaya iteleyen en büyük etkenlerdendir. Küreselleşmenin getirdiği yerelleşme anlayışıyla birlikte, yerel unsurlar ve sivil toplum örgütleri ön plana çıkmış, yönetim kavramı değişikliğe uğramıştır. Devletler, çağdaş gelişmelere paralel bir şekilde kamu yönetimi yapılarında, daha etkili ve verimli hizmet sunulması için yeniden yapılandırma gereği duymuştur. Türkiye'de, 58. hükümet döneminde kamu yönetiminde ortaya çıkan yeni anlayışlar doğrultusunda devletin merkezi ve idari birimlerinde yeniden yapılandırma çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışma, 2002-2005 dönemi arasında Avrupa Birliği müzakerelerinin de gündeme gelmesiyle birlikte yerel yönetimlere demokratik, katılımcı, şeffaf, hesap verilebilir bir sistem kazandırılmak istenmiş olsa da, tam anlamıyla bir yerelleşmenin sağlanamadığını, reformların süreklilik göstermediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Özellikle 2008 yılından sonra uygulamaya konan yasal düzenlemelerin yerelleşmeden çok yerelde merkezileşme eğilimine yol açtığı görülmektedir. Çalışma kapsamına, bütünlük oluşturması açısından Tanzimat Döneminden itibaren günümüze kadar olan yerel yönetim reformları ile ilgili düzenlemeler dâhil edilmiş; 2000 sonrasında ise çıkarılan tüm mevzuatlar yerelleşme - merkezileşme kavramları açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology, the widespread use of communication tools, the increase of trends in democratization and the emergence of globalization are some of the prominent factors driving the governments to make amendments in public administration structures. Local elements and non-governmental organisations have come into prominence and the term of governance have changed owing to localization concept which became prominent by globalization. Thereafter, the states have required reconstruction in public administration structures in order to provide more efficient and productive services in line with the contemporary developments Turkey has undergone restructuring, in accordance with new insights in public administration in central and administrative units of state, during the 58th government period. This study aims to put forward that although it is aimed to provide a democratic, participatory, transparent and accountable system in local governments, following the European Union negotiations between 2002-2005; a complete localization and a sustainable reform process were not carried out. It is seen that the legal regulations which were brought in particularly after 2008 are more likely to have led centralization in local system rather than localization. The scope of the study, on the purpose of providing integrity, includes the regulations on local governance reforms having been introduced from the Tanzimat period until now. Besides, all legislation introduced after 2000 has been examined in terms of the localization and centralization concepts.