Türkiye'de reel sektördeki birleşme ve satın almaların finansallara etkisi
The effect of mergers and acquisitions on financials of Turkey's manufacturing industry
- Tez No: 705463
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Küreselleşme ile birlikte artan rekabet ortamında, şirketler pazar paylarını korumak ve artırmak için değişik rekabet stratejileri uygulamaktadır. Ulusal ve uluslararası pazarlarda en yaygın kullanılan rekabet stratejilerinden biri birleşme ve satın almalardır. Bu çalışma; birleşme ve satın almaların, devralan şirketlerin etkinliğine ve verimliliğine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Birleşme ve satın almaların kısa ve uzun dönemde şirketlerin performansına etkisi Malmquist Toplam Faktör Verimliliği (TFV) Endeksi kullanılarak analiz edilmiştir. Şirketlerin performansı ölçmek amacıyla, Türkiye'de imalat sanayinde gerçekleşen 13 adet birleşme ve satın alma işlemi analiz edilmiştir. Araştırmada devralan şirketlerin birleşme öncesi ve sonrası dönemlere ait toplam 5 yıllık konsolide mali verileri üzerinden hesaplanan finansal oranlar kullanılmıştır. Malmquist Endeksi sonuçlarına göre; birleşme ve satın almalar, devralan firmaların verimliliğini pozitif yönde etkilemiştir. Birleşmeden sonra; kısa dönemde teknolojik ilerleme sağlanmış, uzun dönemde ise teknolojik ilerleme yavaşlamıştır. Birleşme sonrası kısa dönemde teknik etkinlik biraz gerilemiş ancak, uzun dönemde entegrasyonun tamamlanması ve yaratılan sinerjiyle birlikte teknik etkinlik artmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies apply different competitive strategies to maintain and increase their market shares in an increasingly competitive environment due to globalization. One of the most commonly used competitive strategies in national and international markets is mergers and acquisitions. This study proposes to search the effect of M&As on the productivity and efficiency of acquirers. This study adopts Data Envelopment Analysis based on Malmquist Total Factor Productivity Index to analyze the performance of the acquirers after mergers in short term and long term period. 13 M&A deals conducted by Turkish manufacturing companies from 2007-2011 were analyzed in order to measure the post-merger performance of acquiring companies after merger. The financial ratios over the 5-year consolidated financial data of the acquirers for the pre and post merger periods were used in this study. According to the conclusion of Malmquist Total Factor Productivity Index; the Developers' productivity realizes growth after M&A. Developers' technology has got noticable progress after acquisition in the short term, but gradually reduce in the long term. Their technical efficiency slightly decreased after acquisition in the short term, but increased in long term due to realization of integration and synergy.