COVID-19 pandemi sürecinin iş yaşamına etkileri: Banka çalışanları üzerine nitel bir araştırma
The effects of the COVID-19 pandemic process on business life: A qualitative research on bank employees
  1. Tez No: 705478
  2. Yazar: GÜLŞEN ASLAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İlk olarak Çin' de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına Covid-19 Pandemisi, önce ülkelerin sağlık sistemlerine daha sonra da ekonomilerine zarar vermiştir. Bu dönemde sağlık kuruluşları ve bankalar kesintisiz çalışırken, esnek çalışma modelleri, özellikle evden çalışma modeli kullanılmıştır. Bu süreçte banka çalışanları için yapılan akademik çalışmalar yok denilecek kadar azdır.“Covid-19 Pandemi Sürecinin İş Yaşamına Etkileri: Banka Çalışanları Üzerine Nitel Bir Araştırma”konulu tezde pandemi sürecinde banka çalışanlarının hangi esnek çalışma modellerini kullandıklarını, bu modellerin pandemi sürecinde iş stres düzeylerini, iş tatmin düzeylerini, iş yüklerini, örgütsel bağlılıklarını, iş yaşam dengelerini nasıl etkilediğini ve pandeminin Türkiye'de Bankacılık sektörüne ne gibi etkiler yaptığını nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanarak araştırmak amaçlanmıştır. Bu tez çalışması giriş bölümü, karamsal çerçeveyi oluşturan iki ve üçüncü bölümler ile araştırmanın metodolojisiyle birlikte dört bölümden oluşmaktadır. İkinci ve üçüncü bölümlerde literatür taraması yapılarak pandemi, dünyadaki ve Türkiye' deki iş yaşamına etkileri, esnek çalışma modelleri, iş tatmini, iş stresi, iş yükü, örgütsel bağlılık, Türkiye' de bankacılık sektörü konularına değilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın amacı, yöntemi ve bulgularına yer verilmiştir. Bu çalışmanın evreni 13 farklı bankanın 6 farklı ilde çalışan 19 kadın, 19 erkek çalışanından oluşmaktadır. Katılımcılara 11 soruluk yarı yapılandırılmış, açık uçlu sorular elektronik ortamda mülakat yöntemiyle sorulmuştur. Araştırma neticesinde katılımcıların cevaplarının çalıştıkları bankanın sahiplik durumuna (özel, kamu, yabancı sermayeli), çalıştıkları bölgeye/ şehre, çocuk yaş ve sayılarına, çalıştıkları birime(operasyon, kredi, bölge, şube), yöneticilerinin tutumlarına göre değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir.Katılımcıların cevapları doğrultusunda özel bankaların çalışanlarının pandemi sürecinde işlerini kaybetme kaygılarının yükseldiği gözlemlenmiştir.Pandemi sürecinde de hedef/satış baskısının varlığı katılımcılarca dile getirilmiştir. Araştırmada katılımcıların cevaplarına istinaden çalışan odaklı çalışan bankaların personellerinde örgütsel bağlılık artışı yaşandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 Pandemic, which first appeared in China and affected the whole world in a short time, first damaged the health systems of countries and then their economies. During this period, while health institutions and banks were working uninterruptedly, flexible working models, especially working from home, were used. In this process, academic studies for bank employees are negligible. In the thesis titled“The Effects of the Covid-19 Pandemic Process on Business Life: A Qualitative Research on Bank Employees”, the flexible working models used by bank employees during the pandemic process, these models' work stress levels, job satisfaction levels, workloads, organizational commitment, work-life balances during the pandemic process. It is aimed to investigate how the pandemic affects the banking sector in Turkey by using descriptive analysis method, one of the qualitative research methods. This thesis consists of the introduction, the second and third parts, which form the pessimistic framework, and the methodology of the research, and four parts. By making a literature review in the second and third sections, the pandemic, its effects on business life in the world and in Turkey, flexible working models, job satisfaction, work stress, workload, organizational commitment, banking sector in Turkey were not addressed. In the fourth chapter, the aim, method and findings of the research are given. The universe of this study consists of 19 female and 19 male employees working in 6 different cities of 13 different banks. Semi-structured, open-ended questions of 11 questions were asked to the participants by electronic interview method. As a result of the research, it has been determined that the answers of the participants vary according to the ownership status of the bank they work for (private, public, foreign capital), the region/city they work, the age and number of children, the unit they work for (operation, loan, region, branch), the attitudes of their managers. It was observed that the concerns of the employees of private banks about losing their jobs during the pandemic process increased. The presence of target/sales pressure during the pandemic process was also expressed by the participants. Based on the answers of the participants in the study, it was observed that there was an increase in organizational commitment in the personnel of the employee-oriented banks.